| Anonymus12321321 a întrebat:

Salut,de luni pana vineri am facut cate 50 flotari pe zi adica 25 cand veneam de la scoala si 25 seara si in total vine 250 de flotari, si acum cand fac la 10 florati incepe sa ma doara muschii de la mana dreapta adica nu tot muschiul,putin, si doare.
P.s:sa mai fac? daca da, cate saptamani/luni?
Ma ajuta cu ceva?
P.s am 15 ani.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Fara funda.
Nu este febra musculara, ci este mai rau: suprasolicitare. Corpul are nevoie de pauze: si in timpul unei ore, si in timpul unei zile, si in timpul unei saptamani, si in timpul unei luni, si in timpul unui an.
Daca nu faci pauze, ceva din el va ceda pentru ca nu suntem din fier.
Ideea ta este buna cu flotarile; dar muschii si articulatiile au nevoie de incalzire mai inainte de a le forta. Exact cum ai invatat in scoala generala: mai intai alergare (si pe loc este buna daca nu ai unde), apoi rasuciri si miscari ale capului, mainilor, bazinului si picioarelor. Nu lasi nici o incheietura si nici o articulatie neincalzita. Numai dupa aceea te apuci sa faci flotari si ce vei mai face.
Nu trebuie sa faci neaparat 25 de flotari de fiecare data; poti sa faci si 20 daca simti ca nu rezista corpul. Efortul este bun; dar ce trece peste se numeste suprasolicitare, si aceasta nu este buna.
Nu te gandi ca ai doar brate; ai si picioare care au nevoie si ele de dezvoltare. Exista multe tipuri de genoflexiuni. Deci pana se refac muschii de la mana, poti trece pe genoflexiuni, fandari si alte miscari de mobilitate.
Lasa flotarile macar o saptamana. Dupa ce trece saptamana de pauza, incepi cu 10 flotari in prima zi, 15 a doua zi, etc., si nu treci brusc la 25. Iar seara este bine sa faci mai putine pentru ca organismul nu este atat de odihnit cum este dimineata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Cu flotari lucrezi piept, nu "muschii de la mana" (spre ex bicepsul nu se lucreaza deloc). Tricepsul se lucreaza putin (30%) si putin deltoidul anterior (10-15% maxim).

Ai nevoie si de tractiuni si alte exercitii, ca sa lucrezi toti muschii corpului superior.

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu te contrazic; dar durerea a aparut la mana.

Shi_Atat_Vio_1999 multumesc pentru funda. Trebuia sa nu te grabesti cu funda pentru ca ai fi primit mai multe sfaturi/pareri si de la alti utilizatori.
Multa sanatate tuturor!

5 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Poti face si 1000 de flotari pe zi ca tot degeaba.Nu te ajuta cu nimic daca interesul tau este sa te dezvolti.Corpul se obisnuieste cu aceeasi greutate si dezvoltarea de orice fel si in oricare sens stagneaza chiar daca tu cresti in numarul de repetari. Poate cel mult sa te ajute la rezistenta.Si oricum, o greseala mult mai mare este sa faci zilnic acelasi exercitiu.Iar cu faptul ca te doare muschiul (numai sa nu te doara cotul, osul in interior) este complet normal si ai nevoie de repaus cateva zile pentru ca muschiul sa se refaca. Daca nu ii acorzi acel repaus ajungi unde am zis, adica stagnare.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Frate,nu o zis nimeni sa nu faci! Dar tu cam exagerezi, esti in perioada de crestere ...las o mai moale.Nu cred ca iti doresti o ruptura musculara.Si te rog, inainte sa începi fa încălzire.

| musicislife3 a răspuns:

Probabil ai facut febra musculara.