| gaby555555 a întrebat:

De saptamana aceasta am inceput sa fac exercitii fizice pentru muschii de la mana abdomen si piept...
Luni incepusem sa fac tractiuni la bara si ridicari cu niste gantere de 5 kg pentru biceps. In urmatoarea zi (marti) am facut flotari si exercitii pentru abdomen. Acum am febra la bicepsi tricepsi abdomen si putin la piept. Astazi urma sa fac iar tractiuni si ridicari cu ganterele dar am febra la bicepsi. Acum vin intrebarile :

1) Ce se intampla daca voi continua exercitiile in timp ce am febra?
2) E bine daca faci febra la muschi dupa fiecare zi de exercitii? am auzit ca atunci cand ai febra muschii se dezvolta.
3) Acum mi-am facut un program in care cred ca febra va disparea in zilele de pauza.
Luni si Joi: ridicari cu ganterele si tractiuni
Marti si Vineri : abdomene si flotari
E bine asa? (la aceasta intrebare vreau sa imi raspunda doar cei care stiu sau cei care sunt culturisti.)
Funda!

Răspuns Câştigător
| amPH a răspuns:

1. Nu e bine sa antrenati o grupa musculara atunci cand are febra musculara deoarece inseamna ori ca acolo e acid lactic ori ca nu s-au vindecat microtraumele generate de antrenamentul anterior.

2. La inceput vei face febra dupa fiecare zi.

3. Este OK programul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru amPH):

E ok programul? altu paralel cu sportul

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. te supra-antrenezi si progresezi mai lent
2. da
3. programul tau pare oarecum ok, dar ar trebui sa faci mai multe exercitii ( cu ganterele poti face si ramat pentru spate, indreptari, umeri, extensii pentru triceps, etc. )

| johnstone a răspuns:

Daca continui antrenamentul pe parcursul febrei musculare nu oferi posibilitatea muschilor de a se recupera dupa efort. Majoritatea persoanelor vad febra musculara drept un indicator al eficientei antrenamentului. Daca ai febra musculara, muschiul are nevoie de repaus pentru a se reface. Febra musculara este ca un cutit cu doua taisuri. Indica faptul ca muschiul a fost intens stimulat dar iti poate afecta performanta daca continui antrenamentul. Programul de antrenament trebuie conceput astfel incat sa existe posibilitatea recuperarii dupa efort si nu pentru a reduce febra musculara.

| Nedelcu_Stefan_1981 a răspuns:

2) nu
3)e bine dar ia-o treptat si spor la treaba!