| Deniskovici a întrebat:

Salut din nou, avand in vedere proba de rezistenta de la armata(2000m in maxim 10 minute), as dori sa ma pregatesc oleaca pentru ea, doar ca eu sunt intr-o zona situata la poalele unui lant muntos si nu prea am zone drepte de 2000m, asa ca, ma gandesc ca, daca alerg in urcare 2000m, o sa scot mai mult de 10 minute si nu o sa-mi pot da seama daca o sa pot alerga in linie dreapta si ca o sa scot acele minute. Pareri pentru alergat?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alearga pe panta in sus cat poti si te asigur eu ca va fi Ok. La 2000 de metri trebuie sa ai si rezistenta. Eu am dat 1000 metri si nu am facut atata pregatire fizica si eram un pic cam grasut: la 189 cm aveam 91 Kg. Am reusit! Fa-ti probleme pentru vizita medicala, testul psihologic si probele de la materii (daca nu dai la SGP)!

| Deniskovici explică (pentru Salontanul):

Ce ar putea decurge rau la vizita medicala si la psihologic big grin?

| Salontanul a răspuns (pentru Deniskovici):

De unde sa stiu eu ce afectiuni ai? La testul psihologic sunt probleme pe care unii nu stiu sa le rezolve.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si fuge in panta. Cind vei fugi in plan orizontal o sa zbori, nu alta. Bine, la figurativ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia care urcă se numește rampă. Panta coboară

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Got me! Ai dreptate.

| Catrice a răspuns:

Teren de sport, tenis, sala de sport, șosea, nimic în oraș?

| Dismally a răspuns:

Nu ai nevoie de 2000m, iti ajung si 100, alergide 20 de ori sitanta happy Nici in armata nu au pista de 2000m, vei face 2 ture de baza sportiva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum zic și alții aici, alergarea în urcare te pregătește și mai bine decât alergarea pe drept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă ești la poalele munților ai și un aer superb

| Adrian5575 a răspuns:

Daca in urcare faci 2000m in 10min, pe teren plan e floare la ureche.

| D3ni55 a răspuns:

O idee ar fi sa gasesti o zona dreapta de 500 metrii si faci x4 si ar fi 2000 de metrii sau ai putea sa faci cu mai putin cu 250 metrii x8 si ar fi tot 200 de metrii, o sa pierzi cateva secunde cand incepi iar dar ai putea sa spui ca ai pierdut 10 secunde sau mai putin. Aici cel mai bine ar fi sa ai o rezistenta dar si o viteza buna, daca vei iesi de 3-4 pe saptamana seara sau cand ai timp liber vei observa ca ti se va imbunatati conditia fizica. Sper ca te am ajutat si mult noroc!