| Cheloo200101030405 a întrebat:

Salut,doar ce m-am apucat de sala acum 4 zile si as vrea sa stiu un program eficient, adica eu aveam 46 de kg in prima zi azi cand m-am cantarit aveam 49, este posibil sa cresc brusc asa in greutate? Adevarul e ca mananc prea mult de cand m-am apucat si nu stiu ce sa zic, deci va rog un sfat.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai jumatate din raspuns l-ai dat deja. Miscarea si sala fac in asa fel incat dupa efort mai ales cand se lucreaza cu greutati corpul doreste sa se aprovizioneze cu ceea ce a consumat in timpul antrenamentului ba isi ia o marja de eroare si vrea mai mult de aceea poate aparea ingrasarea.
In 2 zile ce sa zic pare un pic cam mult. Nu ne-ai spus ce program ai adoptat pentru a sti ce sa te sfatuim dar regula pentru a iti mentine greutatea si pentru a scadea din greutate este sa faci un tip de antrenament pentru definire, tonus si nu unul pentru masa adica cu greutati.
Pe de alta parte stiu din mica mea experienta ca e bine daca vrei sa slabesti ca dupa ce termini antrenamentul 45-60 de minute dupa sala sa nu mananci pentru ca atunci organismul asimileaza rapid tot ce-i dai, asta este si motivul pentru care majoritatea imediat dupa antrenament beau un shake proteic, ei bine pe tine te intereseaza sa numai pui kg banuiesc fie ele si muschi, astfel ca in aceasta perioada imediat dupa sala sa nu mananci.
Atentie insa si la ceea ce mananci cat si ora la care iei ultima masa.
Probabil tipul tau somatic este endomorf si asimilezi repede avand un metabolism lent
Te poti documeta si pe urmatoarele linkuri despre tipurile somatice sunt cei mai importanti factori cand vine vorba de metabolism si sala aceste tipuri doar cunoscandu-ti tipul somatic vei sti ce sa mananci sau cum sa te antrenezi, pentru ca toti suntem diferiti si ceea ce functioneaza la x nu functioneaza neaparat si la y:
https://www.topculturism.ro/......l-somatic/
https://www.4fit.ro/article/cum-sa-te-antrenezi-in-functie-de-tipul-somatic

| Cheloo200101030405 explică (pentru Simpatic):

Eu de asta si m-am dus la sala sa mai pun pe mime da mi se pare ciudat ca brusc asa de odata, lucrez prima zi pieptul, a doua zii picioarele si a treia zii biceps, triceps si umeri, sunt baiat si am 17 ani si aveam 46 kg si as vrea sa ajung pe la 65 kg

| combativul a răspuns (pentru Cheloo200101030405):

Ca sa ajungi la 65 doar in masa musculara mai ai de tras

| Cheloo200101030405 explică (pentru combativul):

Cam in cati ani ajung?

| Simpatic a răspuns (pentru Cheloo200101030405):

Am inteles, prima data din exprimare intelesesem contrariul.
Pai dupa sala imediat poti sa iei ca supliment aminoacizi sau un concentrat proteic (mai degraba in cazul tau)+carbohidrati, intreaba la un magazin de suplimente alimentare despre hardgainere si o sa te lamureasca cei de acolo ce sunt.
Din antrenamentl tau lipseste spatele, care ste o grupa foarte importanta.
Cauta un antrenament pe net pentru incepatori care sa contina si spatele si o pauza intre zilele de antrenament.
Recomand 4 zile de antrenament si nu 3 cum ai acum, cum spuneam nu ai spatele.
biceps+triceps+umeri mi se pare prea incarcat, nu de alta dar nu exista vreun exercitiu de izolare suta la suta iar umerii ca si bratele mai intra putin si la alte exercitii ex. impins la piept, nu stiu ce sa zic despre acest antrenament.
Trebuie sa fii constient ca masa musculara de calitate nu se pune in scurt timp.
Unii fac de ani de zile, cei care mint lumea ca s-au facut mari peste noapte ori au apelat la steroizi ori mint de ingheata apele si ei au ani si ani de sala.
Nu trebuie sa iti pui un obiectiv anume vreau sa am cutare kg si cutare forme, ele vin in timp, de multe ori te poti autodepasi.
Cand m-am apucat prima data de sala aveam 37 cm in brat si voiam sa am putina forma, nici prin cap sa devin solid, ajunsesem la 45 cm in brat si asta fara steroizi a fost ceva, dar nu inseamna ca eram motul din sala.
Cel mai important este sa faci corect exercitiile, sa te alimentezi corect, sa te odihnesti etc
Pentru mine acum nu conteaza in cat timp ma ingras, sau cat pun pe bara sau cine face mai mult sau mai putin ca mine.Cand eram adolescent ma duceam la sala sa ma intrec cu amicii mei, acum s-au schimbat lucrurile numai vezi o sursa de distractie asta cand te maturizezi.
Ai sa vezi ca astea conteaza mai mult sa faci sport decat castigul in sine, adica castigul fortat vreau sa am atatea kg sau sa fac cu acea greutate.

| RAY a răspuns (pentru Cheloo200101030405):

Vezi de un antrenor personal care sa te ajuta apoi pe viitor stii mai bine

| combativul a răspuns (pentru Cheloo200101030405):

Nu pot sa-ti zic in cati ani ajungi la acea greutate, poate in tine se ascunde o genetica de tanc sau poate o genetica proasta

| RAY a răspuns:

In 4 zile nu ai cum sa pui ceva pe tine,cantarul tau e defact,este imposibil grasime sau masa musculara sa depui, ai baut multe lichide sau ai rententie de apa, masa musculara va creste mereu gradual, depinde de mullti factori
somnul = in somn creste
proteine = ele sunt cauza
carbo = ei dau energie, fructe,legume
grasimile sunt importante regleaza hormoni si horomonul primar masculin avocado,slanina, peste gras
fara stres = si asta conteeaza, daca iei medicamente, daca ai infecti, boli
nu uita de cardio
eu as recomand zi cardio + o zi culturism
poti consuma si miere