| BBoyEllow a întrebat:

E adevarat ca daca ridic gantere,cu o greutate mai mare.fac doar forta si nu cresc in masa musculara? si daca ridic mai usor, si un numar de repetari mai mare creste masa?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Masa si forta sunt direct proportionale, e imposibil sa cresti masa fara sa cresti si forta si invers, doar ca atunci cand pui accent pe forta, se dezvolta forta mai mult si masa mai lent, dar tot se dezvolta.

8 răspunsuri:
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nu.
Cu greutati usoare se face definire (sa dai forma muschiului, intr-un fel) si apoi se face masa musculara cu greutati mai mari. Daca n-ai inca 16 ani, nu face cu greutati mari, ca nu mai cresti in inaltime.

| JohnnyBi a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Gresit. are dreptate, 1-3 repetari/serie = forta, 7-12 = masa 15-25 = definire, asta privita in mare; si functioneaza. eu in mai ultima serie la piept faceam 2 repetari cu 70 kg, in fiecare saptamana cresteam cu 2.5kg. acum am facut 2 repetari cu 95 kg, dar masa fac cu 65 kg sa stiu ca fac 12 repetari corecte.
gresit din nou, forma nu este definire. definirea este scaderea grasimii din organism, forma muschiului nu are cum sa se schimbe, doar eventual sa se strieze.
greutati mari doar daca pui presiune pe vertebre, nu "greutati mari nu mai cresti". ca faca faci exercitii cu 100 kg intins, nu ai presiune pusa pe vertebre ca acestea sa se taseze. evita greutati mari si pozitia corpului tau verticala, in picioare. exercitii precum indreptari cu haltera/gantere, genoflexiuni cu bara in spate, intelegi ideea.

| BBoyEllow explică (pentru JohnnyBi):

Si..trebuie sa fac 7-12 serii sau repetari?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ai dreptate cu ultima parte, uitase-m sa precizez; am si scuza- uita-te la ec ora am dat raspunsul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru BBoyEllow):

Repetari pe serie. 3-4 serii pe aparat, 3 aparate pe grupa

| BBoyEllow explică (pentru JohnnyBi):

Ok,mersi mult..cam in cat timp se vad rezultatele cat de cat?happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

15-25 = rezistenta, nu definire. Nu poti sa arzi grasime intr-o singura zona, daca faci multe repetari la brate, nu definesti bratele, le definesti mai bine facand cardio + alimentatie corespunzatoare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Da. m-am incurcat in limba romana si eu happy. din editia gandesc una si scriu alta