| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca atunci cand fac flotari sa ma doara degetele mari de la picioare? Adica stiti ca atunci cand faci flotari stai intr-o anumita pozitie in care stai si pe degetele de la picioare.
Urgent!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E un exercitiu de baza, multiarticular.

Acesta este:
https://www.youtube.com/watch?v=ga4Q2jZ2mgo

Ai tot corpul in aer, nu te mai sprijini pe varfurile picioarelor ca la flotarile clasice. Tipul din clip mai leaga si discuri de el :))

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fa flotari la paralele, unde ai tot corpul in aer. SI nu te mai sprijini pe nimic + ca sunt mult mai eficiente.

Orice sala are paralele.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

La ce te referi prin,, flotari la paralele"?
Si apropo, eu nu pot merge la sala...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

E un exercitiu de baza, multiarticular.

Acesta este:
https://www.youtube.com/watch?v=ga4Q2jZ2mgo

Ai tot corpul in aer, nu te mai sprijini pe varfurile picioarelor ca la flotarile clasice. Tipul din clip mai leaga si discuri de el :))

| anonimg a răspuns:

Da, eu cred ca este normal sa te doara.
Foloseste incaltaminte adecvata. Chiar in casa poti sa porti papuci confortabili pentru diferite activitati si buni impotriva accidentarilor. Exemplu: https://www.emag.ro/......DZ48SHBBM/

| AnastasiaK a răspuns:

Stai intr-o anumita pozitie in care te sprijini pe metatarsiene la partea de picioare, nu pe falange. Daca tu stai in falange, cred si eu ca te doare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca nu pot merge la sala, cun pot improviza?

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Ori ai probleme la picioare, ori nu știi să faci flotările, picioarele trebuie să fie perpendiculare cu solul, adică să fie drepte, dacă tu ai picioarele înclinate ori spre tine ori în spate pui presiune inutilă pe degete.

| Kerre a răspuns:

Daca faci flotari intr-o pozitie care pui o presiune mare pe degetele de la picioare, este normal sa te doara degetele.

| AlexDarius3 a răspuns:

Da, nu mai sta in pozitia aia fix pe degete daca te doare, mai pe laba piciorului sau chiar in genunchi, eu asa fac.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexDarius3):

Oamenii in general vor sa evolueze, nu sa involueze. Daca stii sa faci flotari obisnuite, treci la variatii mai complicate, nu te apuci sa faci in genunchi laughing Ce naiba?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Hai ca nu-s asa de relewinking

| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexDarius3):

Alea in genunchi? Rele nu-s, dar nici bune. Pe alea le faci doar cand nu esti in stare sa faci altele

| AlexDarius3 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cand era minecraft la moda si eram un slabanog vai mamicuta mea cu astea mi-am facut primii muschiuleti big grin.

| aXy99 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Primii muschiuleti ii aveai de la nastere laughing

| AlexDarius3 a răspuns (pentru aXy99):

Ăia nu se pot numi muşchiuleţiwinking

| aXy99 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Sunt mai muschi decat cei dobanditi din niste flotari facute pe jumatate laughing

| AlexDarius3 a răspuns:

Era doar un exemplu.

| ArmywCode a răspuns:

Nu-i normal, esti sensibil tare.