| cenumesapunaici a întrebat:

E post. Si familia mea tine, deci tin si eu. As vrea sa stiu daca soia e un inlocuitor bun pt carne? Si daca pot merge la sala consumand soia sau daca trebuie sa fac pauza.

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu trebuie sa faci pauza. Doar sa ai grija sa iti asiguri suficiente proteine din mancare.

Alimente de post care contin proteine: Soia, Seminte + derivate (alune, caju, fistic, migdale), Mazare, Brocolli, spanac, ciuperci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am mancat carne din soia. Este buna pentru post si are si un gust excelent daca pui mix de condimente de calitate si un pic de sare. Ti-o recomand din suflet, fiarta cu varza, fasole, etc, nu prajita. Mergi la sala. Este chiar indicat. Cate va zile nu te fac sa lesini.

| untu a răspuns (pentru Salontanul):

Mixul de condimente nu este bun!

| Salontanul a răspuns (pentru untu):

Hop si eu cu b-ul meu! Ce drac' are ca sotia mea il foloseste de ani buni si n-am murit?

| untu a răspuns (pentru Salontanul):

Iti spun ca are foarte multa sare! Foloseste in loc mai multe legume, sare piper si usturoi!

| DarkWoolf a răspuns:

Da poti merge la sala cansumnda soia dar iti va fi mult mai greu deoarece soia nu are aceleasi vitamine, proteine, etc, ca, carnea dar in timpul postului este cel mai bun inlocuitor.
De aceea trebuie ori sa faci mai putine exercitii ori sa tragi mai tare pentru a face strictul zilnic pe care ti l-ai propus.