| Andrei75390 a întrebat:

Salut! Este important să fac incălzirea inainte de alergare? Pentru că o evit și inainte de alergare fac un mers ușor de 200-300m și apoi incep alergarea.Doar că de la un timp in timp ce alerg mă dor picioarele,mai exact unde e talpa piciorului fix osul de deasupra ei, unde incepe piciorul mă doare și trebuie să mă opresc din alergat din cauza durerii.Și de asta aș vrea să știu dacă voi face incălzirea mă vor mai durea picioarele?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Normal ca trebuie sa faci incalzirea, e extrem de important sa nu sari peste ea, risti sa te accidentezi extrem de nasol, sa faci intinderi musculare, rupturi musuclare (astea sunt foarte, foarte, foarte naspa, te recuperezi greu) sau sa omori articulatiile daca intri direct in paine. Incalzirea e antrenamentul dinaintea antrenamentului sau meciului indiferent de sport, e obligatorie!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este foarte important.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu e tot intrebarea ta vb cu colegul

https://www.tpu.ro/......t-in-timp/

| Cosmin86 a răspuns:

Adica te doare glezna... o sa te doara si genunchii, daca mai sari mult peste incalzire.