| YourDeath23 a întrebat:

Salut eu joc la o echipa de fotbal (sun la inceput, nu am facut mai mult de o luna). Intr-o zi am avut meci, iar antrenorul m-a pus mijlocas central.Eu am fost total dezorientat avand in vedere ca am jucat pe teren mare si pentru ca jucam mai infata (de obicei eu ma duceam fundas dreapta). Intrebarea mea este CE TREBUIE SA FACA UN MIJLOCAS CENTRAL? Astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
| DanielCosmin827939 a răspuns:

Pai..depinde de mijlocas(central def sau central atac) daca esti pe partea defensiva trebuie sa recuperezi mingeasi sa deschizi jocul(pase pe flancuri la mijlocasii din stanga-dreapta sau atacanti).Ca mijlocas central -atacant trebuie sa stai undeva mai in varf si sa creezi faze de atac(deposedari, suturi sau pase pe culoar(pase dintralea in care coechipierul tau trebuie sa mai faca 2-3 pasi infata) a atacantilor sau altor mijlocasi. Iar ca fundas dreapta, in general trebuie sa,, urci" si sa deschizi jocul(pasand in fata la mijlocasul drept sau central poti sa o joci si cu un fundas central depinde de situatie). Sper ca te-am ajutat cu cevabig grin. Funda?

| DanielCosmin827939 a răspuns:

Si de obicei mijlocasii sunt cei mai,, destepti" in a crea faze de atac.Ei sunt cei care ghideaza flancurile defensive.Ca mijlocas central trebuie sa ai ceva calitati:sut puternic sau efect(sutul cu efect este cel mai greu de aparat), creativitate(pase tehnice,,, scheme" in care ametesti adversarul")iar ca mijlocas central,, mai in fata" trebuie sa ai ceva viteza.