| TinTa a întrebat:

Eu merg la sala de 4 sau 5 ori pe saptamana. Eu nu prea lucrez umerii. Are ceva daca nu ii lucrez in fiecare saptamana? Si mereu cand merg la sala lucrez la sfarsit abdomenul adica fac abdomene si mai fac la un aparat pentru abdoment. Este vreo problema?

3 răspunsuri:
| ThePowerlifter a răspuns:

Salut! Daca nu lucrezi umerii, nu vor creste ca celelalte grupe musculare, simplu. Daca faci abdomene mereu, aici depinde de program, s-ar putea sa nu se recupereze muschiul. Dar daca antrenezi abdomenul fara greutate, se recupereaza mai repede. Si vezi ca umerii lucreaza si la impins la piept, ramat. Abdomenul la genuflexiuni, indreptari.

| Pool77 a răspuns (pentru ThePowerlifter):

Exact.
Sa nu antrenezi umerii, si sa antrenezi abdomenul in locul lui e cea mai mare prostie.

| ThePowerlifter a răspuns (pentru Pool77):

De acord, umerii sunt mult mai importanti. Abdomenul il poti face vizibil si plus ca lucreaza la celelalte exercitii, nu are nevoie de prea multe ca sa te faca estetic. La umeri insa e mai mult de munca.