| GheorgheGino a întrebat:

Salut, eu vreau sa mai dau jos din grasime si sa mai slabesc putin. Dupa antrenament pot bea un shake cu 20g zer proteic 1 cana de lapte si 100g ovaz si o banana? Masa de dupa antrenament o am cand ajung acasa si pe tot parcursul zilei sa mananc proteine
Carbihidrati+proteine de dimineata pana la antrenament pe la 2 si dupa carbohidrati imediat dupa sala si in restul zilei proteine si grasimi sanatoase

Răspuns Câştigător
| bornsinner a răspuns:

Ti-ai calculat de cate calorii ai nevoie pentru mentinere si ai creat un deficit de acolo? Asta e primul si cel mai important pas pentru a slabi.

Caloriile pe care le "tai" trebuie sa provina, in mare parte, din carbohidrati. Proteinele le pastrezi la un nivel optim pentru pastrarea masei musculare in deficit (1, 6-2g/kg, dar se merge mai mult pe limita de sus), iar grasimile sa fie la un nivel minim, fiind mai bogate in calorii (9 kcal/g), pentru a mentine producerea hormonilor in regula.

Numai shake-ul ala pare destul de bogat caloric, whey cu apa iti e de ajuns (daca tii neaparat sa consumi whey). Trebuie sa te hotarasti daca vrei sa slabesti sau sa pui masa si sa consumi calorii in concordanta cu obiectivul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bornsinner):

La proteine e cu x4 si la grasimi cu x9?
Adun caloriile simple si dupa inmultesc proteinele cu x4 si grasimile cu x9 si adaug la calorii?
Nu inteleg asta cu necesarul caloric cum se calculeaza daca stii un site bun te rog frumos

| bornsinner a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt calculatoare care iti returneaza rezultatul pe baza unor informatii:
https://muscularstrength.com/mealplan - incearca sa fii aproape de realitate la activity level.

BMR in motion inseamna TDEE (necesar caloric zilnic).
BMR simplu e Rata Metabolica Bazala - necesar caloric fara a fi inclus efortul fizic.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti manca ce vrei tu cat timp esti in deficit caloric. Nu e asa mare filosofielaughing