| pleteaalexandru a întrebat:

Fac kempo (MMA) de 2 ani si nu prea am nici conditie fizica, nici masa musculara, nici forta. la antrenament facem doar tehnica. Am avut multe meciuri pana acum dintre care am si castigat cateva, dar am si pierdut. Daca aveam o conditie buna sunt sigur ca reuseam sa castig mult mai multe. Am 16 ani. Ati putea sa imi dati va rog un program de antrenament si pentru forta, si pentru masa si pentru conditie fizica? Am 4 antrenamente pe saptamana si ma duc o data pe saptamana la bazin. Dau funda programului care produce rezultate!

2 răspunsuri:
| Jurca_Alex_2000 a răspuns:

Prima oară se creşte în masă musculară, după se defineşte. Deci recomand următorul program (Pentru masă) Lunitongueiept-Biceps. Marţi:Triceps/Abdomen. Miercuritongueicioare. Joi:Umeri/Pauză. Vineri:Spate/Abdomen. Sambătă/Duminică:Cardio/Pauză.
La definire e simplu, ideea e să faci cat mai multă mişcare pentru a arde calorii şi să mănanci cu un deficit caloric ca să forţezi organismul să ardă din surplusul lui de calori, sper că te-am ajucat.

| Nickname1890 a răspuns:

In cazul asta iti sugerez sa iti schimbi urgent antrenorul sau sa ai o discutie cu el.