| AlexandarAlx a întrebat:

Salut, fac sala, am 15 ani vreau si eu sa stiu ce sa mananc sa imi formez corpul. Si ce pot sa imi creasca masa musculara?(fara steroizi)
Si vreau si sa slabesc laughing
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Trok1 a răspuns:

Salut,eu fac sala de 5 ani si am tot 15 ani, nu vreau sa te incurc in amanunte dar iti voi spune ceea ce trebuie sa faci.Pentru definirea masei musculare trebuie:
1 Evitarea cat mai posibila a painii (deoarece contie carbohidrati si te ingrasa iar daca te ingrasi nu o sa reusesti sa te definesti, sau daca deja esti grasut ar trebui sa incerci evitarea totala a painii si tot ce contine carbohidrati ATENTIE!)
2:Obisnuieste-te sa mananci VITAMINE si PROTEINEtongueroteinele le obtii din :Banane (care contin si vitamine in acelasi timp),carne, oua, orez si altele.
Iar vitaminele din fructe, legume, batoane proteice (de la sala)
3big grinu-te la sala si fa exercitii cu multe repetari 8-12 si greutate mai mica (daca vrei pentru definire), daca vrei sa iti maresti forta fa exercitii cu repetari putine iar greutate mare.
4tongueoti lua dupa antrenament niste proteine, nu te teme ca nu sunt steroizi, sunt bazate pe proteine.
Si anume:poti lua pro whey, pro mass, fuel(care il iei in timpul antrenamentului) celelalte doua, adica pro whey si pro mass le iei dupa antrenament, si cam astea sunt inofensive. Daca iei altceva s-ar putea sa fie rele pentru organism adica sunt energetice.Nu lua xplode, energizante baubile, si alte gainere care sunt pe baza de,, a energiza''
5big grinaca ai zis ca vrei sa slabesti, de fiecare data cand faci sala, ar trebui la sfarsitul antrenamentului, cand termini exercitiile de baza sa faci BANDA vreo 20-30 de minute neaparat, si ca sa iti mentii musculatura si sa nu te ingrasi trebuie in fiecare saptamana sa faci macar 1 data sala 1 ora sau 2 depinde cat poti, dar conteaza sa faci.
Cam astia ar fi pasii pe care ii ai de urmat in legatura cu ce vrei tuhappy Funda?

| SiLaS a răspuns (pentru Trok1):

Hai ca m-ai facut sa radlaughing Faci sala de 5 ani, nu pot sa cred, eu fac de 6 ani deci ar trebui sa ai 45 cm in brat ca si mine, ce amuzanti sunt copii, hahaha.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SiLaS a răspuns:

Cine ti-a zis ca trebuie sa iei steroizi pentru masa musculara? Tu ai nevoie de o alimentatie bine pusa la punct ca sa iti dezvolti corpul la o varsta asa de mica, 2g proteine/kg corp iar carbohidrati 5g/kg corp.

| Trok1 a răspuns (pentru SiLaS):

Nu am zis ca trebuie,, sterozii"" practic daca vrei am spus ca poti lua niste proteine baubile alea nu sunt steroizi daca nu stiairolling on the floor)) steroizi sunt xplode si altele care sunt pe baza de energizant

| SiLaS a răspuns (pentru Trok1):

De fapt esti prost informat, xplode, cel de care spui tu doar un vasodilatator care ajuta la regenerarea muschilor si la rezistenta fibrei musculare, suplimentele pe baza de energizant nu au nici o legatura cu steroizii.

| Trok1 a răspuns (pentru SiLaS):

Atunci cum poti defini steroizii?

| SiLaS a răspuns (pentru Trok1):

Steroizii cresc cantitatea de testosteron din organism, cresc sinteza proteinelor si ajuta la refacerea tesutului musculara, se pare ca in 5 ani de sala ai tai nu ai invatat nimic, esti pe langa, si astept sa imi raspunzi daca ai 45cm in brat cum am eu dupa 6 ani de sala.Esti doar un copil mic care o sa ramana firav si pampalau toata viata.

| Trok1 a răspuns (pentru SiLaS):

In primul rand nu m-ai vazut niciodata ca sa stii ca sunt firav, in al doilea rand am 48 cm la brat, primesti si poza daca vrei.Nu conteaza ca stii cat stii tu daca trag fiarele de tine si nu tu de ele

| SiLaS a răspuns (pentru Trok1):

Copile,fugi si minte pe altcineva, mai documenteaza-te, acumuleaza experienta si du-te la scoala, ca nu ai tu 5 ani de sala cum nu sunt eu popa.

| Trok1 a răspuns (pentru SiLaS):

Da id-ul sa te convingi

| Morenna10 a răspuns:

Papa de toate, incearca sa eviti prajelile