| Mihai_Mitza_1995 a întrebat:

Fac sala de 3 luni și am 15 ani.
Si vreau sa iau proteine dar cele făcute de mine : gen lapte oua miere. Făcute la blender. Dacă îmi puteți sugera niște rețete ar fi ok. Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu e mai simlpu sa-ti faci o friptura?

Are mai multe proteine ( si mai putine grasimi ) decat un terci improvizat in blender.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Daca eu as fi in locul tau mi-as stabili un regin alimentar bogat in carbohidrati si mai scazut in proteine.Mi-as cumpara o proteina cu continut ridicat de carbohidrati si scazut de proteina si pe urma mias alege un antrenament pentru masa musculara.
Ca sa te ajut cauta pe youtube canalul Totul despre steroizi. Acolo gasesti tot ce vrei, exlicat foarte in detaliu si sunt si antrenamente foarte smechere

| Costin_Stefan_M._1999 a răspuns:

Am 16 ani și fac sală de aproape 1 an, eu iti recomand să nu bagi nici un fel de proteine, mai crești în masă și apoi băga creatină Mega Mass4000 cu creatinFX

| Cosmin86 a răspuns (pentru Costin_Stefan_M._1999):

Proteine = mancare

Deci ii recomanzi sa stea NEMANCAT? Nici macar carne si oua sa nu manance?

Copil de 16 ani...

| Sorin278 a răspuns:

Incearca alimente naturale cum ar fi:caju, cocos, alimente cu calciu, mere, pere, incearca tot ce este natural si bea multa apa dupa ce te intorci de la sala. Ajuta la sange dar si la oxigenarea creerului.Fructele si legumele inseamna mai mult decat niste pastile cu calciu, vitamine, proteine (etc.)

| Mihai_Mitza_1995 explică:

Ba chiar din contra nu îmi stopează creștere chiar m-am dezvoltat de la 1.70 am 1.75.
File de pui mănânc dar eu vreau ceva înainte de antrenament.
Oua miere ceva ce merge combinat
Și conține proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai_Mitza_1995):

Inainte de sala ai nevoie de carbohidrati, mai mult decat de proteine.

Eu inainte de sala bag piept de curcan ( sau muschi de vita ) cu orez brun / cartofi dulci.

Si dupa piept de pui cu orez sau paste. Astea sunt 2 din cele 5 mese zilnice.

| Stefania_Cristina_1985 a răspuns:

Eu îți recomand să nu mai mergi la sala, ai doar 15 ani, stiu ca așa e moda acum si toți vreți muschi, dar nu e cazul acum.
În primul rand trăgând de greutăți nu o sa te mai înalti, sunt sigura ca la 30 ani nu vrei să aib1.60 si soția ta să fie mai înaltă.
În al doilea rând, îți pierzi din agilitate, rapiditate. O sa devii tot mai încet și asta o să te încurce foarte tare daca faci vreun sport sau dacă vrei să te apuci in viitor.
Băieților le este recomandat să înceapă sala de la >18 ani.
Părerea mea este ca nubte ajută cu absolut nimic la această vârstă, dar acesta este doar un sfat, fiecare e liber să facă ce vrea. Baftă in orice alegere faci big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stefania_Cristina_1985):

Sala nu afecteaza cresterea in inaltime, mai documenteaza-te.