| Peatric a întrebat:

Salut, fac sala de 4 luni ( am 16 ani, 69kg, 174cm inaltime ), as dori sa mai slabesc inca aprox 4 kg cam repede, ma gandeam sa mananc in jur de 1500-1700kcal si aprox 100-150g carbs pe zi, as dori o parere sau eventual o alta dieta.

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

E bine, doar sa mananci multe proteine 120g+ ca sa nu pierzi masa musculara si sa ai si energie, iar carbohidratii aia sa fie complecsi, nu simpli(dulciuri, sucuri etc).

| alex495 a răspuns (pentru Sn4k3):

Ce alimente sunt Carbo complecsi?

| aXy99 a răspuns (pentru alex495):

Cereale, paste, leguminoase etc.
Poti manca si fructe, ideea e sa nu consumi prea multi.

| alex495 a răspuns (pentru aXy99):

Mi a zis un prieten care face sala ca pastele sunt carbo rai si nu ajuta cu nimic. Ca si eu am tinut un fel de dieta sa nu mananc dulce deloc. Am slabit 6 kg in 6 luni. Dar neavand bani foarte multi nu puteam evita si painea ieftina, sau sa nu mananc si un snitel, sau carne de porc tot timpul. Altfel era mult mai rapid

| aXy99 a răspuns (pentru alex495):

Carnea nu are carbohidrati. Pestele contine carne, deci are 0 carbohidrati. Iar grasimile din peste sunt chiar sanatoase!

| Peatric explică (pentru aXy99):

Axy, practici sportu asta? Ca as avea nev de cateva sfaturi daca ai timp, eventual un profil de Facebook/insta sa vb.

| AnastasiaK a răspuns (pentru alex495):

Nu exista carbo "rai". Exista complecsi si simpli. E adevarat ca e mai indicat sa-i consumi pe cei complecsi in general si simpli doar dupa antrenament. In orice caz, poti sa iei paste integrale daca intr-adevar vrei sa eviti carbo simpli, desi te asigur ca pe partea de slabire nu va fi mare diferenta. Acolo conteaza caloriile totale.

| alex495 a răspuns (pentru aXy99):

Pai nu carnea. Dar pesmetu ala ce naiba e? rolling on the floor si peste da stiu, dar nu prea imi place