| alexandrualex145 a întrebat:

Salut, fac sala de 5 luni de zile si rezultatele sunt foarte slabe in ciuda faptului ca am avut mare grija la calorii, proteina, felul in care m-am antrenat, cat de des si totusi nu am beneficiat de acele newbie gains. Am mancat calorii pe mentinere insa multa proteina pentru a da jos si din grasimea de pe burta, insa rezultatele sunt foarte slabe si in ceea ce priveste grasimea, si masa musculara.
Ce ar putea fi de vina?(nu as vrea jigniri in caz ca vi se pare ca treaba cu recompozitia este o tampenie, am si cunostinte la care a mers foarte bine)

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omule la mentinere nu poti slabi, simplu

| alexandrualex145 explică (pentru RAY):

Ideea era sa mananc pe mentinere ca si cum nu as face sport si sa am un deficit mic realizat prin caloriile pe care le ard in timpul antrenamentului

| RAY a răspuns (pentru alexandrualex145):

Nu stiu ce vrei omule, slabit, masa musculara?

| Frank51 a răspuns:

Cel mai probabil pui masă mai greu, vor apărea și rezultatele după mai mult timp, continua la fel, mănâncă sănătos și totul va fi bine.

| alexandrualex145 explică (pentru Frank51):

Problema e ca am facut totul ca la carte si nu beneficiez de avantajele incepatorului, nici stratul de grasime nu a scazut considerabil, inca sunt putin skinny fat

| Frank51 a răspuns (pentru alexandrualex145):

Vrei să repet? Pui masă greu, trebuie să ai răbdare și să muncești mai mult ca să ajungi la rezultate vizibile.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Daca e pe metenanta nu are cum sa creasca in masa, trebuie surplus caloric 10% din rata metabolica, rata mea e de 1700 daca vreau sa cresc in masa macar 200 sau 300 de calori si 2 grame proteina pe kg corp

| RAY a răspuns (pentru RAY):

1700 +700 la sala ajung la 2300 in prezent

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, are cum să crească, nu trebuie surplus caloric dacă este în surplus proteic.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Nu are cum

| RobertMoon a răspuns:

Dacă zici că te antrenezi ok și că ești bine cu alimentația bagă și ceva suplimente în funcție de scopul pe care îl ai. Dacă nu se schimbă nimic nici așa cere ajutorul unui nutriționist sau antrenor personal.

| AnastasiaK a răspuns:

@RAY întrebare: având în vedere că de vreo 3 ani de când sunt pe site-ul ăsta tu tot faci parte dintre cei care AU NEVOIE de sfaturi când vine vorba de sport și nutriție și tot te-ai chinuit în ăștia 3 ani să ajungi la rezultatele dorite, cum îți permiți TU să dai atât de des sfaturi și cu atâta siguranță de parcă ai fi vreun sportiv sau vreo persoană avizată? laughing

| AnastasiaK a răspuns:

Întrebarea ta e foarte vagă. Absolut toată lumea crede că are antrenamente și alimentație bună, deși în majoritatea cazurilor, MAI ALES ca începător, nu e așa. De asemenea, e și subiectivă. Rezultatele pe care le consideri tu slabe, altul poate le-ar considera bune și un altul le-ar considera chiar inexistente.

Deci ar cam trebui sa te apuci sa colaborezi cu un antrenor, care sa-ti analizeze antrenamentul, alimentația si progresul. Cine își dă cu parerea aici pe baza a ce ai spus tu, vorbește doar din presupuneri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tie iti trebuie extra calorii ca altfel folosesti amino pentru energie si nu muschi. De aia se face bulking. Si incearca sa nu te iei asa dupa estimari si numere, mananca cat de mult poti si creste incontinuu dar ai grija sa ai un timp de relaxare cand digeri. Daca ajungi sa fii foarte in forma atunci greutatea si grasimea o sa coboare de la sine dar nu poti sa ai muschi si sa fii sub greutatea ideala.

| alexandrualex145 explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate cu ce zici insa eu stiu ca pot pune muschi si in acelasi timp sa scad din grasime in perioada de pana n 6 luni cand e posibila recompozitia. dupa perioada asta clar voi incepe bulk insa ideea era sa profit la maxim de avantajele incepatorului. am facut totul ca la carte si totusi rezultate slabe...

| RAY a răspuns (pentru alexandrualex145):

Nu poti slabi omule si creste in ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt slabe, ai tu impresia asta.Cei pe care ii vezi tu la sala ușor tonifiați au ani de zile in spate.Plus că trebuie să te concentrezi pe un singur obiectiv apoi pe următorul

| Psihiatrie a răspuns:

Geneticul puiule, daca nu ai un genetic bun nu prea poti face nimic.
eu de pilda am grupa deficitara mainile, si tot au crescuthappy

| AlbertoMadalin17 a răspuns:

Ca sa crești musculatura intra in surplus caloric!
Mănâncă sănătos la cuptor
Încearcă sa te antrenezi 3 zile pe săptămâna luni miercuri vineri
După ca sa definești mușchii pe care i ai pus pe tine trebuie sa intri din nou in deficid caloric.
Si ai răbdare…durează!

| andrei818 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa ai un stil de viata sanatos si sa faci sport in fiecare zi. Daca doresti o sa las aici acest link de la cele mai efective suplimente care se pot lua pentru un mic ajutor. Cu ajutorul acestui link vei beneficia si de o reducere de care vei avea parte o singura data in viata: https://exipure.com/? hop=andrei818 Suplimentele se numesc exipure si vei observa efecte inca din primele saptamani. Multa sanatate!