| Anonim420420 a întrebat:

Salut, fac sala de 7 luni si am facut foarte mult progres, mai exact am luat 6kg si nu am luat pana acum nici un supliment. As vrea sa stiu daca m-ar ajuta creatina. As creste mai mult in masa musculara? Mai rapid? Imi recomandati? Sau as putea sa ma antrenez si sa am niște rezultate bune si fara creatina?

Răspuns Câştigător
| Robby_Robert_1996 a răspuns:

Creatina face celulele sa rețină mai multă apă. Chestia asta te face sa te recuperezi mai ușor, sa ai antrenamenteai intense, dar are și câteva dezavantaje. Îți va oferi un look mai nefefinit (ca și cum ai avea un procent mai mare de grăsime corporală) și când vei înceta administrarea ei într-un timp relativ scurt te vei "dezumfla", celulele tale ne mai reținând atâta apă. Performantele îți vor fi și ele afectate când vei întrerupe administrarea de creatina. O altă problemă este faptul ca odată procesata de organism aceasta este eliminată prin urină sub formă de creatinina. Dacă ai probleme cu rinichii creatinina îți iese mărită. Dacă mai iei și creatina îți poți afecta în timp rinichii

1 răspuns:
| Sn4k3 a răspuns:

Ajuta creatina. Iti da energie si te ajuta sa cresti in masa musculara mai repede.