| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Fac sala de cam 1 an jumate'. Am slabit de la 74kg la 63kg si acum incerc sa ma ingras intentionat si sa pun masa musculara, am ajuns la 66kg si as cam vrea sa cumpar ceva supliment dar nu ma pricep.

Goal-ul meu e masa musculara, ce recomandati?

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sa spui ce plan alimentar ai acum. Fara ala nimeni nu-ti poate recomanda suplimente, ca nu are de unde sa stie ce-ti asiguri... si e posibil, spre exemplu, sa-ti recomande "proteine" cand tu depasesti deja 2 grame/kg-corp din alimentatie.

Suplimentele nu se recomanda "din burta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mananci foarte multe proteine, carne de pui, poti si carbohidrati o data pe saptamana, gen paste. dar in nici un caz prafurile alea care nu sunt asimilate de corp la fel ca o mancare gatita.
Uite-te ce manaca The Rock spre exemplu, mananca de 6-7 ori pe zi, pui, peste, salate, si cum arata o zi pentru el, daca vrei masa musculara. Nu poti sa bei niste prafuri cu lapte si sa speri ca nu stiu ce happy

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mananca prea multe proteine Dwayne Johnson.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

O luam altfel. In stomacul tau, sunt acizi care ajuta sa descompuna mancarea. Apoi mai departe sunt bacteriile din tractul intestinal, care extrag toate vitaminele, proteinele, glucidele, lipidele, din ce ai mancat, si le transforma in energie. Muschii nu mananca "lipide "spre exemplu.
Mancarea gatita prea mult, nu mai are nici un aport, pot fi legume, carne, s-a.m.d, ca mor toate bacteriile din mancare, inclusiv cele bune, si cele de care ai nevoie.
Bacteriile din stomacul tau nu vor mai avea ce sa comsume eficient.
Acum, daca bei cacaturile alea de shake-uri, nu te vor ajuta cu absolut nimic, vei slabi, pentru ca nu mananci ce trebuie si inlocuiesti mese importante cu un rahat de shake, si masa musculara pauza.
Trebuie sa mananci mancare.
Peste, pui, porc, vita, daca nu vrei sa mananci si carbohidrati, cum ar fi paste, (doar daca ai nevoie).
Daca nu, poti sa inlocuiesti pastele, cu taitei de orez, cum ar fi vermicelli, orez ( bob lung sau de rizotto) s-a.m.d.
cam asta e secretul happy

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce te-ai chinuit sa imi scrii romanul asta. Sunt de acord in mare parte, dar nu a avut nicio treaba cu comentariul meu, ai fost total pe langa subiect laughing
M-ai confundat cu cel care a pus intrebarea si ai dat din greseala "Raspunde"?
PS: Vitaminele NU sunt transformate in energie. Daca bei un shake odata pe zi sau odata la cateva zile cand mananci foarte bine, sa spunem foarte bogat in carbohidrati, ca pana la urma cand esti in regim hipercaloric carbohidratii sunt baza, dar nu reusesti sa iti iei aportul de proteine, e bineveit un shake cu un concentrat proteic. Daca iti calculezi kcal/proteinele e perfect, stii exact cat sa iei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Atunci daca nu vrei ajutor, baga prafuri happy succes

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti retardat? Tu ai vazut macar la ce comentariu ai raspuns?! Am spus ca Dwayne Johnson consuma prea multe proteine. Atat. Am zis eu ceva de prafuri? De suplimente? Te-am intrebat eu ceva?
PS: Si The rock a luat o pudra proteica la un moment dat in video. Deci ia zilnic suplimente. Prin urmare comentariul tau este si mai inutil decat era.

| Andreivladcarnatu22 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru comentariu dar. Nu am intrebat ce alimentatie mi-ar trebui tongue Ma pot adapta la orice. Am intrebat doar ce ar fi bun pentru inceput si sa ajute la cresterea in masa musculara. Si eu prefer alimentatia peste suplimente dar vreau sa incerc, sa vad daca sunt diferente. Rau nu imi pot face asa ca, de ce nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti chior? NU el a pus intrebarea.

Chiar ti-e asa greu sa vezi?

| cristiww a răspuns (pentru Andreivladcarnatu22):

Andrei, sa zicem ca ai o alimentatie buna (insemnanad ca iti asiguri necesarul zilnic de calorii si macronutrienti). Daca e asa, atunci suplimentele nu vor face nimic pentru tine deoarece ele sunt tot alimente, doar ca mai concentrate. Ele se folosesc doar ca sa completezi alimentatia eventual sa fii in surplus caloric.
Asa ca raspunsul la intrebarea ta, daca ar fi "diferenta" e NU! Dar numai daca alimentatia ta e buna. Daca alimentatia ta nu e buna, atunci te-ar ajuta sa iti asiguri necesarul zilnic pe care nu il poti obtine din mancare. De aici vine dilema/satisfactia celor care zic "gainerul asta creste muschii", "cu pudra asta am pus 3kg in 2 luni" Nu exista asa ceva, anume ca suplimentele sa faca ceva deosebit, ele sunt doar a alta forma de mancare.
Poti incerca insa.
Si ar mai fi o categorie de suplimente, alea pe care chiar "le simti" creatina, preworkouturile, betaalanina etc dar alea "nu hranesc corpul" in nici un fel. Sunt doar stimulente pentu corp care te ajuta sa faci antrenamente mai bune, mai intense, cu greutati mai mari, repetari mai multe etc care in final vor duce la crestere musculara.
Nu ai spus ce inaltime ai, cum stai cu grasimea corporala si la ce greutate vrei sa ajungi. Pentru inceput poti merge pe un concentrat proteic, vit&min si creatina de la Myprotein/Pronutrition/Scitec

| Andreivladcarnatu22 explică (pentru cristiww):

Pare rau, am uitat sa precizez! 1.74, nu stiu exact procentajul de grasime, am 66 kg acum si am vene vizibile pe maini, biceps. Nu am patratele vizibile.

| cristiww a răspuns (pentru Andreivladcarnatu22):

Pot presupune cam cum arati, pari a fi Skinny Fat daca la 66kg nu ai abdomen vizibil. O sa ai de lucru. Trebuie sa inveti sa iti calculezi corect caloriile altfel o sa acumulezi multa grasime corporala pe langa muschi. Mergi pe un regim 'curat' bine calculat cu un surplus caloric ceva mai mic, vreo 300cal. Parerea mea. Sau poti sa mananci tot ce prinzi si la urma vei avea mai multa grasime de dat jos. Pentru ca se va acumula si grasime. Depinde doar de tine. Greutatea la care vei arata bine de tot (definit) e 72-74kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi pe undeva suplimente la plic?
https://www.youtube.com/watch?v=FTLY9mBtQzM
nu stiu zic si eu :)

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma uit la poza ta de profil si incep sa cred ca nu ti-ar fi stricat niste "suplimente" laughing

| cristiww a răspuns (pentru anonim_4396):

Catalin, ceea ce tu probabil nu stii (zic probabil) este ca The Rock foloseste/a folosit steroizi anabolizanti. Asta schimba total situatia. "Prafurile" alea sunt aproape inutile atunci cand ai un plan alimentar beton (5-6.000cal) "fortificat" cu steroizi. Fara steroizi nu ar fi aratat niciodata asa. Culturistii profesionisti (aici ma refer doar la cei ce tind spre Mister Olympia) nu prea folosesc "prafuri" nu ca nu ar fi benefice, dar la cata mancare mananca ei zilnic nu i-ar ajuta aproape deloc. Daca ar fi naturali ar folosi cu totii, garantat.