| Sigfrid a întrebat:

Salut.
Fac sala de cam 9 luni si sunt destul de multumit de progresele mele, cu o singura exceptie. Atat bicepsul cat si antebratul de la mana stanga au ramas rau in urma fata de dreapta. Am incercat sa le aduc la acelasi nivel, dar cred ca ma cam depaseste problema.
Un sfat? (Rogu-va)

Răspuns Câştigător
| qest11 a răspuns:

Eu ca dreptaci aveam bratul stang mai mic. Cam toti culturistii au un brat mai mic cu 1-2cm, nu-i problema. Daca lucrezi individual cu gantere, poti incepe cu bratul stang, si sa faci un set in plus pentru bratul mai slab. Oricum ai face, tot vei avea o diferenta de 1cm, care nu-i o tragedie, dar si o forta putin mai mica. Daca vei lucra mai mult cu haltere, se va compensa. Tu faci de abia 9 luni sala. Mai vedem dupa vreo 4 ani. Bratul mai dezvoltat va mai stagna si cel slab il va ajunge ca forta. In cazul in care diferenta de forta este foarte mare, problema este pe plan mental. Incearca sa te concentrezi psihic si pe bratul slab, sa-l simti, ca pana la urma ai doua maini.

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Am cam aceeasi problema ca tine. Am bicepsul si deltoidul median mai mare la dreapta (diferenta chiar mare la biceps), tricepsul si pectoralul stang mai mare decat cel drept. Norocul meu e ca la forta diferenta este foarte mica, dar la volum este imensa. Doar la piept am reusit sa imi repar asa-zisa "problema". Am incercat sa fac cat mai corect miscarea, uneori chiar sa imping mai mult cu pectoralul drept. A functionat. Dar atat. La deltoid, biceps si triceps n-am nicio sansa orice as incerca laughing

| MariusStefan25 a răspuns:

2 saptamani lucreaza cu gantere, 15+ repetari, daca e o diferenta mare ai putea sa faci mai putin pentru dreapta, incearca-le pe rand sau toate odata

| Intrainforma a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu :CONTINUA SA TE ANTRENEZI CONSTANT pentru ca rezultatele nu vin peste noapte

| Sigfrid explică (pentru Intrainforma):

In prima luna de sala impingeam la piept 20 de kg (bara goala). Acum inping la 10 rep. 60 de kg.
La tractiuni la helco trageam in prima luna 20-30 de kg. Acum 80 (tot la 10 rep)
La biceps, faceam flexii cu 5 kg. in prima luna. Acuma fac cu 7 (la bratul stang) si ultima serie nu o pot face pana la capat.
Stiu (sau cel putin cred ca stiu) ce inseamna antrenamentul constant si intens. Ma frustreaza doar faptul ca bicepsul stang nu se ridica la asteptarile mele

| aXy99 a răspuns (pentru Sigfrid):

Ti-ai triplat greutatea la piept si spate, iar la biceps nici macar cu 50% nu ai crescut? laughing
Ai vrut sa scrii 17 kg sper.

| Sigfrid explică (pentru aXy99):

Din pacate nu : (((
Am bicepsul foarte slab, aparent.
Am totusi noroc cu tricepsul

| aXy99 a răspuns (pentru Sigfrid):

Mi-e tare greu sa cred ca faci cu 80 kg la spate si doar 7 kg la biceps. Antreneaza-te pentru forta. Fa cu 10 kg 3-4-5 repetari. Fa biceps de 2 ori pe saptamana cate 3 exercitii, n-are cum sa stagneze.
Si eu fac 8-9 tractiuni (am 82-83 kg) la o bara situata la 2m si cv inaltime (la helcometru nu am mai facut cu greutati mai mari de 70, ma axez mai mult pe tractiunile normale) si la prima serie pot face 8 repetari cu 22.5 kg la biceps. La tine diferenta e prea mare. Antreneaza-te pentru forta, mananca multe proteine si kcal si dupa ce ajungi la un anumit nivel te poti antrena pentru masa.