| MadalinT00 a întrebat:

Fac volei si as vrea sa-mi cresc detenta.O am de 60 de cm, dar as vrea sa o am mai mare. Daca stiti cateva exercitii nu ezitati! Multumesc!

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sarituri cu genunchii la piept - cand sari, tragi cit de mult poti genunchii in sus, sa ajungi cu ei cit mai aproape de piept, iar cand atingi pamintul dupa aceea intii sa o faci cu virful picioarelor, ca sa nu ajungi sa ai probleme din cauza socului fizic - https://www.youtube.com/watch?v=x1TjyhbOSsg. Ai de ales: 10 serii a cate 15 sarituri, sau 15 serii a cate 10 sarituri, incepi prima serie in prima secunda a minutului, iar in prima secunda a minutului urmator o incepi pe a doua, si tot asa. Cit de repede te misti, atit de mare va fi pauza de odihna. Asta era antrenamentul pentru detenta la sportivii de performanta in anii 80. In acele momente de odihna am invatat sa pretuiesc fiecare secunda, mai ales cand apare nevoia de odihna. E un antrenament destul de dur, il faceam in cadrul antrenamentelor de forta, care erau destinate a creste rezistenta organismului la efort, dar, daca reusesti sa il faci zi de zi, vei vedea progrese in detenta ta.

| Dumbi a răspuns:

Incearca sa sari la cos sau la o linie sa o atingi. Te va ajuta foarte mult. Eu am facut asta timp de 4-5 zile si am atins-o, linia era la 2.80m. Daca nu reusesti singur, incearca sa te ajute cineva, sa iti faci scara cu mainile sa atingi, pe mine m-a ajutat unchiul meu happy.

| cristi202 a răspuns (pentru Dumbi):

Cit poti sari la un cos sau o linie? De cateva ori. Eu nu as putea mai mult, m-ar plicitisi enorm sa fac acest lucru de cateva zeci de ori. Si el ar avea nevoie de cateva sute de ori sa faca ca sa aiba rezultate. Plus ca, daca vrei sa dai tot ce ai, intervine oboseala, si diferenta dintre prima saritura si ultima e notabila, deci doar primele doua trei sarituri se pot lua in calcul, ceea ce se si facea cand faceam eu performanta.

| Dumbi a răspuns (pentru cristi202):

Eu nu m-am plictisit… daca iti doresti ceva il faci si cu si fara plictiseala!