| Wordofthat999999 a întrebat:

Iau proteine de la on serious mass si as dori sa stiu daca aceste suplimente afecteaza ficatul, pe langa asta fac si exercitii.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice supliment afectează.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu iei proteine, serious mass de ON e bazat pe CARBOHIDRATI, nu pe proteine (proteine nu are nici macar 30%).
Tu iei un weight gainer, NU proteine.

| Wordofthat999999 explică (pentru Cosmin86):

Atunci ce sa iau? Ceva bazat pe multe proteine si carbohidrati? Am nevoie mai ales de proteine ca fac si exercitii intense. Eu am vazut ca era foarte laudat de culturisti si de asta l-am luat.

| Wordofthat999999 explică (pentru Cosmin86):

Dar am vazut pe prospect ca are si proteina din zer...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

La doar 56 kg (cantaresti cat o gantera, fara suparare), clar tu ai nevoie de carbohidrati in primul rand.

Asa ca Serious Mass e bun pentru tine.

Legat de proteine: cate grame iti asiguri zilnic din mancare? Iti asiguri 2 grame/kg-corp?

| Wordofthat999999 explică (pentru Cosmin86):

Eh sunt fata, nu ma supar. Sincer nu stiu ca nu am o dieta concreta. Deci acei carbohidrati ma ajuta sa ma ingras banuiesc. Pe mine ma intereseaza sau iau si suplimente cu proteine ca mananc putin haotic si de aceea am nevoie de suplimente cu multe proteine. Imi poti spune ce as putea lua? Ceva cu concentrat proteic mare si cu carbohidrati in acelasi timp? Daca cunosti din experienta ta. Eu am vazut ca serious mass are si proteina din zer.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pai tot de la ON, ca e o firma de top avizata medical si FDA (cei de la FDA au reguli foarte stricte, spre exemplu interzic folosirea aspartamului -> care e folosit in aproape toate sucurile din comert): whey gold. Pe asta l-am folosit si eu.

| Wordofthat999999 explică (pentru Cosmin86):

Whey gold este bogat in carbohidrati si in proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

80-85% proteine, nu mai stiu exact, vezi pe prospect.

Oricum, cele 2 suplimente le poti combina.

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu afecteaza ficatul. E doar proteina din zer...

| siriusblack98 a răspuns:

Proteinele nu afecteaza ficatul. Iar surplusul este eliminat prin urina.

| iRobby a răspuns:

In general suplimentele de proteina nu afecteaza ficatul. Ai grija sa nu depasesti totusi doza zilnica de 2g /kg. Gen daca tu ai 70 kg atunci sa nu iei mai mult de 140g altfel nu mai incapi in haine din cauza muschilor.

| Wordofthat999999 explică (pentru iRobby):

Eu am 56 de kg si 1.68 inaltime. Cunosti despre acest gainer de la on serios mass? Ai luat vreodata?

| Wordofthat999999 explică (pentru iRobby):

Imi poti oferi mai multe de detalii despre acest gainer?