| Rudy95 a întrebat:

Ieri mi-am luat un tub de creatina. Mi s-a spus sa fac o perioada de incarcare 5-6 zile(20gr creatina pe zi). Ieri am luat 10 grame inainte de sala cu vreo 30 de minute, si mai 10 dupa sala. Am procedat bine? Si inca ceva, are ceva daca fac cardio in timp ce iau creatina?

20 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce creatina ai luat? Sper ca bei 3-4 litri de apa pe zi cand iei creatina.

| Rudy95 explică (pentru Cosmin86):

Creatine Monohydratate de la ProLab. Nu se pune problema cu apa, in timpul salii doar beau 2, 5-3 litri, pe zi ajung si la 5 litri. Si inca ceva, eu bag o lingurita de creatina in gura si dupa beau apa e bine asa? Deci e bine daca o iau inainte si dupa sala?

| Rudy95 explică (pentru Cosmin86):

Pai doar la sala beau 2, 5-3 litri de apa, ia rpe zi ajung si la 4 litri. Eu bag creatina in gura si dupa beau apa e bine asa?(1 lingurita de creatina). Deci e bine daca o iau inainte de sala? Ca dupa sala am inteles clar ca trebuie sa iau.

| FitMonkey a răspuns:

Dupa antrenament nu se ia creatina.

| Rudy95 explică (pentru FitMonkey):

Stiu sigur ca se ia creatina dupa antrenament, sunt in neclar daca e bine sa o iau si inainte.

| FitMonkey a răspuns (pentru Rudy95):

Creatina iti da energie, forta. clar se ia inainte de intrenament

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rudy95):

Se ia si inainte si dupa, inainte e mult mai eficient. Dupa antrenament iei proteine + glutamina + carbo simpli, atat.

Se ia cu 30 de min inainte. Nu scrie si pe cutie?

| Rudy95 explică (pentru Cosmin86):

Pe cutie scrie ca se administreaza in perioada de incarcare 20gr pe zi si dupa 5-10 gr pe zi. Atat. Si e bine cum o administrez? Adica o bag in gura si dupa beau apa, sau trebuie sa o dizolv direct in apa? Nu dizolv...ca nu se dizolva...amestec ma refer.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rudy95):

Da, nu trebuie sa faci faza de incarcare. Si sa iei si carbo simpli ( recomand o lingurita - doua de miere ), ajuta foarte mult la absorbtia creatinei.

| Rudy95 explică (pentru Cosmin86):

Si mierea cand sa o iau? Sau nu as putea sa bag in gura si mierea si creatina?big grin Astept pana se dizolva si dupa sa dau cu apa?big grin

| SpaNu88 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are logica. mierea este compusa in mare parte din fructoza si zaharoza si se abs ceva mai greu. ar trebui luata cu 1/2 ore inate de creatina sa ajunga in plasma. De aceea se recomanda dextroza sa o combini cu creatina. gen sizeon, cell tech care contin NUMAI dextroza

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpaNu88):

De miere mi-a zis un instructor, credeam ca are carbo simpli si se absoarbe repede.

EU personal folosesc :
http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

Si are deja carbo simpli pentru absorbtie, nu mai pun altceva.

| SpaNu88 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pare destul de ok pentru pretul pe care il are.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpaNu88):

Te tine 19 zile happy

Dar da, pretul e bun. Au produse bune astia de la six star, la un mom dat o sa incerc si whey isolate, ca il tot lauda, sa vad ce e de capul lui.

| FReAkAzO1d a răspuns:

Nu prea are rost sa faci incarcare.
Si nici dupa exercitii nu prea are rost sa iei.Creatina se ia inainte.
Sa iei in gura si sa bei apa dupa? Creatina are un gust ciudat.De ce ai luao asa cand poti sa o faci intr-o sticla cu vreo 250 ml apa?

| Rudy95 explică (pentru FReAkAzO1d):

Deci sa înţeleg că e bine şi cum fac eu, direct în gura(nu am probleme cu gustul), dar e bine şi amestecată cu apă şi după băută mersi. Şi în zilele de pauză sa iau dimineaţa şi după prânz?

| SpaNu88 a răspuns (pentru Rudy95):

Ce greutate ai?

| Rudy95 explică (pentru SpaNu88):

64 kg dimineata, iar dupa antrenamentul la sala, 67 kg.

| SpaNu88 a răspuns (pentru Rudy95):

10g/zi este suficient pentru greutatea ta. ce creatina folosesti? ce producator?

| Rudy95 explică (pentru SpaNu88):

Creatine monohydratate de la prolab. Şi astea 10 gr sa le iau înainte şi după sala? Adică 5 înainte 5 după?