| anonim_4396 a întrebat:

Salut imi puteti face si mie un top suplimente(praf) si pastile pentru masa musculara, dar fara sa te ingrașe

Răspuns Câştigător
| SMH a răspuns:

Eu iau doar Omega 3 Forte. Ulei de pește practic. Te reface mai rapid dupa antrenamente. Si are si alte beneficii in afara salii. Hraneste creierul, alina anxietatea si altele(google it).
Unii iau si Coenzima Q10 pentru inima. Glucozamina pentru ligamente.
Ia-le de la farmacia tei. Stii ca nu iei prostii si este cea mai ieftina farmacie.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Orice izolat/concentrat/hidroizolat proteic

| SMH a răspuns:

1. Creatina pentru energie
2. Caseina pentru refacere musculara in timpul noptii
3. Whey pentru cand nu ti-ai luat nr-ul indicat de protenie intr-o zi.
4. BCAA pentru sinteza proteinelor

Recomand doar Creatina. Restu se pot lua usor din alimentatie.

| Mirea_Alexandru_2002 a răspuns (pentru SMH):

Gen sa iau whey gold cu creatina, o sa am rezultate?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mirea_Alexandru_2002):

Daca mananci ce trebuie, da. Altfel CLAR NU.

Suplimentele conteaza 10%, alimentatia conteaza 90%... de-aia peste 80% din incepatori esueaza, putin FOARTE PUTIN accent pe alimentatie, care conteaza 90%, si sunt foarte preocupati de ce pastile/prafuri sa ia, cand alea conteaza doar 10%.

| SMH a răspuns (pentru Mirea_Alexandru_2002):

Eu iti recomand numai creatina.
Dar daca vrei si proteine, ia Seious Mass ON la 5.4 kg. Astea au si carbohidrati.
Dar vezi ca proteinele nu fac minuni. Daca nu mananci si dormi cum trebuie, arunci banii degeaba.
Daca esti serios si chiar te pasioneaza, ia-ti aplicatia My fitness pal si numara-ti caloriile.
Introdu-ti toate datele, seteaza-ti goal-ul (ex: gain 0.5 kg a week). Iar aplicatia iti va spune cat trebuie sa mananci ca sa-ti atingi telul.
Ca sa pui masa eficient, trebuie sa fii in surplus de calorii.
Tu poti lua gainerul si sa fii in continuare in deficit. Asa ca ar fi doar bani aruncati.
P.s. daca te hotarasti sa le iei pe ambele, eu recomand sa le iei impreuna, dupa antrenament.
Daca te deranjeaza la stomac, ia creatina separat dupa ce ai mancat, sau in timpul mesei. Iar gainerul dupa antrenament.
Bafta!

| Mirea_Alexandru_2002 a răspuns (pentru SMH):

Dar pastile? Care sunt bune
Vitaminele minerale sunt bune?

| SMH a răspuns (pentru Mirea_Alexandru_2002):

Eu iau doar Omega 3 Forte. Ulei de pește practic. Te reface mai rapid dupa antrenamente. Si are si alte beneficii in afara salii. Hraneste creierul, alina anxietatea si altele(google it).
Unii iau si Coenzima Q10 pentru inima. Glucozamina pentru ligamente.
Ia-le de la farmacia tei. Stii ca nu iei prostii si este cea mai ieftina farmacie.