| potatodespotatonr12345 a întrebat:

Salut imi puteti spune care cum sa vada venele de la antibrat cat mai tare si care este cea mai rapida cale.
Prezint ca sunt un pic mai plinut doar un pic.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o dilema veche si pentru medici si asistente, cand trebuie sa gaseasca vena pacientilor...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Sa nimeresti vena-i o treaba data dracu laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la sala. O sa te rogi dupa sa nu se mai vada atat (accentuat) de scarbos.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Toti avem vene, acum depinde cat esti de plinut, deoarece stratul de grasime acopera venele, de aia nu se vad. Trebuie sa slabesti un pic ca sa se vada venele. Apoi daca iti cresc muschii acestia vor impinge venele de peretele pielii. Suplimentele care pot grabi rezultatele sunt cele de preworkout si Arginina. Dupa suplimentul de preworkout trebuie luat o saptamana doua pauza de la ele.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Bine nu sunt eu foarte gras eu am avut un corp normal dar am pus un pic pe mine dar vrau sa precizez ca nu vrau ca sa merg la sala.
Dar vreau sa te mai intreb cum sa slabesc acasa facan sport sau ce trebuie sa fac vrau sa spun ca ma voi duce la inot.
Imi explici te rog?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Poti sa faci sport si acasa dar trebuie sa iei cateva lucruri in calcul. Trebuie sa ai rabdare in acest sport, diferentele se vad dupa 2 luni dar numai dupa 1 an sau 2 poti zice ca a meritat tot efortul. Daca ai rabdare poti deveni puternic si vei face diferenta. Inca un lucru, nu vei deveni Arnold Schwarzenneger, nu vei fii asa musculos cum sunt culturistii, dar vei avea un corp puternic, rezistent si bine definit. Nu stiu ce obiceiuri ai dar va trebui sa schimbi cateva... fara alcool, fara tigari, fara dulciuri, fara alimente foarte grase, fara petreceri in weekend unde te faci muci cu prietenii. Vei consuma zilnic intre 2, 5 si 5 litri de apa. Nu te lua dupa toate reclamele sau baietasii care vin pitigoiati la tine dupa 2 luni de sala, ce vine repede- pleaca repede. Iti pot da un scurt antrenament dar va trebui sa te documentezi tu in continuare deoarece antrenamentele trebuiesc schimbate dupa o luna sau 2 deoarece corpul se obisnuieste cu efortul iar rezultatele vor intarzia sa apara. Muschii se schimba cand sunt supusi unui efort cu care nu sunt obisnuiti. Poti cauta pe google sau Youtube- street workout, antrenamente calistenice, bodyweight workout etc, sub orice nume ar aparea acestea sunt in esenta sinonime pentru "antrenamentele cu greutatea corpului", doar numele difera.
Luni: 4 seturi x 25 de flotari cu palmele departate.
4 seturi x 20 de flotari cu palmele apropiate.
4 seturi x 10 flotari la paralele sau scaun in cazul tau.
Marti: 4 seturi x 5 tractiuni cu priza larga (palmele orientate spre inainte, pronatie).
4 seturi x 5 tractiuni cu priza la latimea umerilor (palmele orientate spre inainte, pronatie)
4 seturi x 4 tractiuni cu priza apropiata (palmele orientate spre inainte, pronatie).
Miercuri: pauza sau alergare in ritm lejer.
Joi: 4 seturi x 15 flotari la paralele sau scaun (pentru triceps- in engleza se numesc Dips)
4 seturi x 5 tractiuni cu priza la latimea umerilor (acum palmele vor fi orientate spre tine, supinatie).
4 seturi x 4 flotari diamanat.
4 seturi x 4 tractiuni cu priza apropiata (palmele spre tine, supinatie).
Vineri: 4 seturi x 25 genoflexiuni.
4 seturi x 15 fandari.
4 seturi x 20 de scunde mersul piticului.
4 seturi x 11 ridicari pentru gambe.
Sambata: alergare
Duminica: pauza
Nu trebuie sa respecti strict numarul de flotari sau tractiuni, daca poti face intr-o serie doar 5 flotari atunci doar atat sa faci dar fii sigur ca nu poti sa il faci pe al 6- lea. Cand nu mai rezisti sa faci inca o repetare atunci apar schimbarile.
Iti recomand si tie si celorlalti cartea: "Antrenamentul condamnatilor" de Paul "coach" Wade, daca vreti sa aflati mai multe despre antrenamentele cu greutatea corpului din cele mai temute inchisori din Statele Unite. Bafta!

| potatodespotatonr12345 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Ok mi-ai spus cum pot ca sa imi definesc muschii dar cum pot si sa slabesc?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Asa vei si slabi. Eventual mai poti adauga 30 de minute de alergare la fiecare 2 zile daca tii asa tare sa slabesti.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Bine dar nu prea am forta si as dori sa imi cumpar o gantera.
Sau sa incerc eu sa fac exercitii in loc de gantera?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Grasimea functioneaza ca si motorina la masina. Daca te antrenezni si depui efort mare organismul va arde grasimea ca sa genereze enrgie. Nu e o regula stricta cum ca doar alergatul te slabeste, DA te slabeste deoarece depui un efort mai mare dar acest lucru functioneaza si la alte stiluri de antrenamente. Si definire inseamna sa se vada bine proportionat fiecare muschi, iar in final nu poti fii definit decat daca ai slabit. laughing

| potatodespotatonr12345 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Deci mai intai va trebui ca sa slabesc si dupa sa fac exercitii?
Inotul te ajuta sa slabesti?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Nu, le combini cum ti-am scris mai sus. Acolo ai si pentru forta si pentru slabit, totul la pachet. Daca mai vrei sa si inoti e foarte bine, si acest sport te va ajuta sa slabesti in oarecare masura.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

O sa incerc sa fac ce mi-ai spus multumesc pentru raspunsuri!

| potatodespotatonr12345 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Scuza-ma dar am uitat sa te intreb cand alergi slabesti de pe tot corpul adica la maini, picioare, fata, solduri si maini?
In special la solduri sunt eu mai gras si la picioare. Daca voi alerga voi slabi la solduri si picioare?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Depinde ce tip somatic esti. (Cauti pe google: tipuri somatice, sunt de 3 feluri). Vei arde grasimea de peste tot, dar organismul va arde intai grasimea din regiunea mai convenabila. Trebuie sa ai grija sa nu mananci mai multe grasimi decat arzi, mai ales daca esti tipul care se ingrasa numai daca se uita la ciocolata. Grasimea e energie, daca ai slabit de peste tot, normal ca in continuare va arde de unde a mai ramas. Cand alergi nu alerga de iti dai plamanii afara, 30-45 de minute, dar sa poti purta o conversatie.

| gicaiaunamica a răspuns:

Baga keta-n penis