| FitMonkey a întrebat:

Salut

in mod normal creatina creatina se consuma cu o bautura bogata in carbo suc de postocale, strugure
in cazul meu nu imi permit zilnic de un fresh de portocale si as vrea sa stiu daca e ok sa iau de la magazin un suc "natural" necarbogazos si as lua portia de creatina alaturi de 300 ml suc si sa adaug niste pastile de dextroza. Asa ar fi ok? Doar cei care se pricep. multumesc

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Binenteles ca e OK! happy E OK si cu apa ba din contra cu apa e cel mai bine pentru ca e curata nu contine tot felul de zaharuri, conservanti etc.

| SiLaS a răspuns (pentru lpavel):

Nu e cel mai bine, daca nu esti documentat in sportul asta te-as ruga si pe tine sa nu mai comentezi la categoria asta.Creatina este indicata sa o consumi alaturi de carbohidrati.

| lpavel a răspuns (pentru SiLaS):

Ai cateva luni de antrenament si deja esti expert? eu cand practicam acest sport tu batea-i cu lingura in geam... laughing) si de unde sti tu, ca tu ai dreptate si nu eu? aaa era sa uit : ai citit undeva... laughing)) Experimenteaza NU citeste atunci poti spune ca stii ceva! Oricum fiecare face cum vrea, nu-i asa? Eu mi-am spus parerea, spune-o si tu pe a ta dar nu spune nimanui sa nu-si spuna parerea crezandu-te tu cel mai destept! Bafta!

| SiLaS a răspuns (pentru lpavel):

Imi pare rau pentru tine dar am vreo 6 ani de culturism si nu este parerea mea dar se pare ca tu esti prea prost infrormat.Aici nu ne dam cu parerea, aici trebuie sa ajutam uni oameni in legatura cu problemele lor in sport dar se pare ca tu nu stii lucrul asta.Te vad foarte"profesionist" in clulturism si vreau sa imi explici si mie(ca doar am cateva luni de antrenament) de ce este bine sa bei creatina doar cu apa.Astept raspunsul tau de expert in culturism

| lpavel a răspuns (pentru SiLaS):

Citeste-mi inca 1 data com-ul anterior! La sase ani de sport la asta ai ajuns?big grin
Foarte bine, nu am timp de explicatii dar poti incerca sa nu mai bei apa 1 saptamana numai sucurile tale, vei vedea diferenta la antrenament daca stii sa-ti,, asculti" corpul! Bafta!

| FitMonkey explică (pentru lpavel):

Acel suc natural l-as bea doar odata pe zi inainte de antrenament alaturi de creatina, in timpul antrenamentului si tot restul zilei beau doar apa iar seara inainte de culcare lapte

| lpavel a răspuns (pentru FitMonkey):

E foarte bine asa! Bafta!

| SiLaS a răspuns:

Nu neaparat.Iti poti cumpara de pe net dextroza care este 10 lei/KG si poti combina creatina+dextroza(care este carbo)+apa si este mult mai ieftin asa.

| FitMonkey explică (pentru SiLaS):

Creatina cu apa si dextroza are gust foarte naspa, am incercat mi s-a facut greata, am dat tot afara.
sucul ar fi pentru gust, si mai contine si el niste carbo.
cam cate grame de dextroza sa adaug la o portie(300 ml suc si 5gr creatina)

| SiLaS a răspuns (pentru FitMonkey):

Nu am zis ca are gust bun, la 5g de creatina ar trebui sa iei cam 40-50 g de dextroza cu 300ml suc sau apa.