| Anonimbb1 a întrebat:

In primul rand am 15 ani si fac sala de 17 zile, dar pot sa ma duc 4 zile la sala si 4 la box? Am o problema, voi da un exemplu eu cand ma duc la sala fac la piept 100 de repetitii, adica 10 serii a cate 10 la aparat, dupa mai fac inca 10 serii a cate zece la gantere pentru piept si am terminat. Este bine asa, adica lucrez doar la 2 aparate? Dati-mi va rog o parere.
OFER FUNDA.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu este ok sa faci sala si sa-ti muncesti doar muschii, pentru ca te vei dezvolta pe lateral, nu si in inaltime.
Este mai importanta la varsta asta sa-ti stimulezi cresterea in inaltimea si dezvoltarea armonioasa a corpului, printr practicarea intensa a unui sport (volei, handbal, baschet, tenis, inot).

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu e prea ok. Nu e nici foarte rau, dar nici prea bine. Diversifica antrenamentul si lucreaza cu greutati libere, nu la aparate. Cel putin la inceput.