| MihaitaAlex22 a întrebat:

Intrebarea mea este legata de ZER.
Am inteles ca este foarte sanatos sa bei o cana de zer pe zi, vreau sa stiu daca ma ajuta in cresterea musculaturii, fac sala si nu vreau sa iau proteine, eu vreau ceva natural, precum zerul, este sanatos sa consum? Imi creste musculatura si forta?
Cum ar trebui sa beau, adica o cana pe zi, 2 cum?
Dau funda pentru un raspuns bun.

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Inainte sa va raspund, vreau sa va felicit pentru cuvintele scrise de dumneavoastra:,,...fac sala si nu vreau sa iau proteine, eu vreau ceva natural...". Mai rar oameni ce vor ceva natural.
Sa trecem la oile noastre, inca o data va felicit.
...deci, zerul este foarte eficient pentru musculatura.
Un stil de viata ovo-lacto vegetarian de asemenea este cel mai potrivit pentru un om, dupa o varsta de 35 de ani, 40.
Proteinele le puteti obtine din carne, si v-asi sugera sa consumati carne de peste, daca se poate pescuit de dvs si mai bine...
Zerul este eficient, ramane cea mai buna solutie. In general anumite tiupuri de branza nu-si pastreaza 100% toate calitatile, pe cand zerul este ce-a mai sanatoasa alegere, din TOATE punctele de vedere, chiar mai bun ca branza.
Eu nu ma pot exprima mai bine de atat:
http://www.culturism.ro/......egere.html
Practic TOATE componentele laptelui, si a de asemenea a branzei raman in zer.
Este foarte benefic.
Nu este indicat o cana/zi. Este putin cam mult.
O cana si putin, la 2 zile este mai mult decat perfect.
Tin sa va dau si cateva,, ponturi" pentru o hidratare si o flexibilitate buna.
Dimineata cand va treziti, intindeti-va cat puteti, oasele in special, nu muschi deoarece e posibil o intindere.
Beti 2 pahare de apa PE STOMACUL GOL, ve-ti uita sigur, scrieti-va undeva la vedere cand va treziti.
Acest lucru, il puteti cauta si pe internet, este foarte benefic pentru organism, hidtatandu-va corespunzator.
De asemenea inainte ar fi ok sa va spalati mai intai pe dinti, deoarece este foarte periculos sa consumati alimente sau sa mancati dimineata daca nu sa procedat mai intai asa.
Pe parcursul noptii (INDIFERENT de dantura, sau igiena perfecta) se dezvolta placa bacteriana.
Consumati fibre, in primul rand ajuta.
V-asi recomanda semintele de canepa, sunt in jur de 20 de lei, si la cantitate merita.
Le pastrati in frigider, si consumati 2 linguri/zi, in salate sau in sucuri naturale.
De asemenea si semintele de in sunt foarte bune DOAR daca le macinati.
Eu le amestec, plus o lingurita de susan si iau o lingura pe zi, deoarece concentratia este mult mai mare in acest mod fiind 2 tipuri de seminte diferite foarte bune.
Nu uitati sa va hidratati corespunzator.
Si la partea cu zerul, nu prea am ce zice, pur si simplu este foarte benefic.
Mult mai benefic decat un kg de branza.
Pe locul 1 in sport trebuie sa fie fibrele-cerealele, legumele, fructele, si dupa carnea...
Eu am avut un profesor de karate si de yoga (92 de ani) care preda foarte bine, omul adoptand in ultimii 11 ani stilul vegan.
De asemenea era si doctor iesit la pensie (chirurg), am invatat multe de la el.
In familie am multi doctorii, majoritatea prefera chestile naturale.
Un chimist ce testeaza pastilele, nu consuma NICIODATA acele pastile.
Cel putin din 3 oameni care ii stiu lucrand la asa ceva, consuma doar suplimente alimentare.
Am vrut sa subliniez ca cel mai bun stil de viata e cel natural, nu artificial, si nu extras din carne puse in pliculet sub forma de,, proteine". Desi putem zice ca sunt,, naturale" nu sunt bune.
Proteinele trebuie sintetizate din mancare.
E ca si cum avem un pat cu telecomanda care sa ne duca si la wc.
In 2 luni ne vom atrofia muschii.
Asa este si cu chestile ..Mota-mo. de la farmacie.
Puteti sa practicati dimineata si exercitii de pranayama, 15-27 de respiratii, pe nas si pe gura. Fara sa fortati, zilnic.
Este foarte eficienta.
Si. hatha yoga daca puteti pe viitor.
Va ofera un echilibru intre minte, corp si va ajuta in exercitiile sportive, marind rezistenta, rabdarea, calmul si mai ales flexibilitatea.
Asane (posturi corporale) ar fi. Padahastasana. 5 minute ar fi de ajuns la inceput pe postura.
Sper ca v-am ajutat, si-mi cer scuze pentru informatile colaterale.
Pur si simplu cand ajut am tendinta de a expune niste lucruri foarte bune pentru sanatate, care ni-se potrivesc oricui.
Fie ca este medic, sportiv sau sta mereu la birou.
Incercati sa faceti dusuri cadute spre reci pentru ca epiderma (stratul superior al pielii) sa nu se desidrateze.
Beti multa apa!
O zi frumoasa, sper ca v-am ajutat, asta in urma informatiilor descrisre de dvs. In concluzie: FOARTE BUN ZERUL.

| MihaitaAlex22 explică (pentru Okkultist):

Iti multumesc mult pentru toate informatiile date, iti doresc o viata frumoasa, te pup!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"nu vreau sa iau proteine" atunci stai nemancat.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, nuci, migdale, caju, linte, naut

Stai nemancat, doar cu apa, ca sa nu iei proteine sa vedem in cat timp ajungi la urgente.

Copii mici, spun ei ca vor sa stea nemancati si sa bea zer!

| MihaitaAlex22 explică (pentru Cosmin86):

Aa, am gresit, nu vreau sa cumpar proteinele, de ce sa bag in mine toate chimicalele care sunt pe piata, mai bine consum proteine naturale. Ceaoo

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaitaAlex22):

1. nu exista "proteine naturale" sau nenaturale, orice proteina e naturala

2. vrei sa spui "suplimente cu proteine", ar trebui sa inveti sa te exprimi.

Oricum, nu ma mira ca cineva care spune "proteine naturale" nu stie sa se exprime rolling on the floor

| Goldenboy97 a răspuns (pentru MihaitaAlex22):

Ba esti prost?
Chimicale...habar n-ai ce este de fapt proteina bai baiatule.
Si iti mai zic ceva, zerul lichid este foarte sarac in proteine pe 100ml gasesti 1 g de proteina. Ar trebuii sa bei 3 litri de zer doar pentru 30g proteina. Vai de capu tau.

| Okkultist a răspuns (pentru MihaitaAlex22):

Iti multumesc si eu, de asemenea iti doresc si tie o viata frumoasa! Ma bucur ca gandesti normal! happy
^.^
NAMASTE! happy