| lexu23 a întrebat:

La 15 ani ce ar trebui sa mananc pentru a ma mai dezvolta? Am fost la sala de minim 25 ori si as dori sa stiu ce ar trebui sa mananc la micul dejun si la ce ora, la pranz si la cina? Doresc masa musculara nu sa slabesc sau sa ma ingras.

Răspuns Apreciat de Editori
| aXy99 a răspuns:

Cat mai multe proteine si kcalorii, dar mancand sanatos.
Uite aici o lista cu cateva alimente bogate in kcal pe care le consum eu:
Unt de arahide- 579 kcal, 30g proteine /100g
Musli (secara, ovaz, fulgi de porumb + fructe confiate, in special stafide +alte seminte) -359 kcal, 9.3g proteine/ 100g
Lapte (integral, direct de la vaca) - 64 (sau mai multe) kcal, 3/3, 3g proteine /100ml
Iaurt zuzu stors - 61kcal si 8g proteine/ 100 ml (putine kcal, dar multe kcal)
Piept de pui, vita, peste etc.
Branza
Paine bongrana sana- 260kcal si 19g proteine/ 100g
Legume si fructe, ai nevoie de vitamine si minerale
Uneori folosesc si ulei de masline, dar foarte rar, tu poti folosi mai des.

1 răspuns:
| RTDRomania a răspuns:

In medie poti sa te ajuti de net, dar o sa fie cam greu deoarece ai varsta de 15 ani, sa iti faci calculul caloric (cate calorii ai nevoie pe zi) si sa mananci sa zic, cu 500 de calorii mai mult.
Facand un antrenament bun si o masa copioasa (nu neaparat cele 5 mele pe zi) pot fii bune si 3, dar sa le ai la orele potrivite