| AltuOarecare1 a întrebat:

Salut,la sala am program push/pull/legs, de 6 ori pe saptaman.Si am auzit ca picioarele se recupereaza mai greu, dureaza cam 2 3 zile sa isi revina.Se poate face ppl cu o zi pe saptamana picioare si sa am rezultatele dorite? Nu vreau sa arat prea buff la upperbody si jos sa raman mai michappy.Si ce exercitii compuse sunt la picioare, cresc doar in forta nu in masa musculara.

Răspuns Câştigător
| xs1der a răspuns:

Salut,
Intr-adevar, picioarele se recupereaza un pic mai greu si e foarte important sa fii refacut inainte de a executa antrenamentul dorit pentru. grupa musculara respectiva (nu doar picioare). Este recomandat sa ai o zi in libera in care sa nu te atingi de greutati pentru a lasa muschiul sa se recupereze. (Atentie! Recomandat, daca vrei sa o faci, poti sa faci si 7 zile pe sapt., dar riscurile trebuie asumate in acest caz). Poti face picioare de 2 ori pe sapt daca te refaci, dar (vorbind in cazul meu) dupa un antrenament de picioare intens dureaza ceva timp pana sa ma refac si nu as putea sa le fac de 2 ori/sapt. Ti-as recomanda sa nu iti faci griji, cat timp te antrenezi si in partea de jos a corpului nu ar trebui sa existe o discrepanta cu partea de sus (depinde si de genetic). Daca acest lucru se intampla, zilele nu intra-n sac, cand vei observa ca vrei sa pui mai multa masa musculara pe picioare, iti vei modela antremanetul astfel incat sa poti face si 2 zile/sapt de picioare (sau pe muschiul dorit cvadriceps/gamba/femural). Exercitii compuse picioare: genuflexiuni, indreptari romanesti, fandari. poti da un search pe google pentru mai multe detalii.
Bafta!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cate kg de carne mananci pe zi de poti tu sa faci 6 antrenamente pe saptamana?

| AltuOarecare1 explică (pentru Cosmin86):

650 de gr pe zi de carne, doar carne pe lângă restul

| Cosmin86 a răspuns (pentru AltuOarecare1):

Mult prea putin ca sa te poti antrena de 6 ori pe saptamana.

Redu la 3, MAXIM 4 antrenamente.