| FriendsShow a întrebat:

M-am hotarat sa ma apuc de sala, dar momentan acasa, apoi din vara la sala de forta. De cam 2 saptamani fac exercitii pentru biceps, de cateva zile fac si flotari pentru triceps si piept.
As dori ca de luni sa am un program, luni sa fac aia, marti aia. Exercitiile vor fi facute dimineata.Chestia este ca nu prea stiu sa imi fac un program care sa dea rezultate in timp si as vrea unul pe care voi deja il aveti si care da cat de cat roade.
Am 2 gantere a cate 10 kg fiecare, stiu ca sunt grele pentru incepatori ca mine, dar pot ridica unul fara probleme cu ambele maini, deci exercitiile pentru biceps pot fi facute fara nicio problema.
Am 16 ani.Multumesc.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"Exercitiile vor fi facute dimineata" -> prima greseala.

Dimineata esti in stare CATABOLICA. Pentru muschi te antrenezi dupa ce mananci 2-3 mese ( din cele 4-5 mese zilnice ).

Poti face asa :

luni : 1 ora piept+triceps (diferite flotari, maxim 8 repetari pe serie ).

Daca POTI peste 8 flotari, adaugi greutate.

Marti : biceps, umar, antebrat

Joi : spate ( diferite tipuri de tractiuni )

Vineri : picioare si abdomen ( genuflexiuni, fandari, L-sit, crunch, ridicari de picioare din atarnat ).

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Alterneaza-le. Fa separat muschi care nu au conexie directa nervoasa. Nu fa doar bicepsi c-o sa te transformi in ceva ce n-o sa-ti mai placa. La 16 ani e bine sa faci miscare, dar de te ocupi prea serios de treaba asta musculara s-ar putea sa ramai mai mic de statura si e pacat. Mai stai 2 ani ca nu e mare lucru!