| CobraGuy a întrebat:

Salut.
M-am impacat cu ideea ca nu ma pot ingrasa si as vrea sa stiu care sunt cele mai bune exercitii pentru abdomen si cam cat de des trebuie facute.

Si inca ceva, daca faci abdomen cu greutati in mana ti se va mari si volumul patratelelor sau face parte din programul de definire?
Mersi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, mi-ai dat niste cifre din care observ ca ti-ai ales 2g de proteina/kg (ceea ce nu e gresit, dar in perioada de masa musculara sunt mai importanti carbohidratii complecsi, grasimi sanatoase, surplus caloric, proteinele mergand foarte bine 1, 5g/kg), dar repet nu este gresit nici ce faci tu. Presupun ca si restul cifrelor ti le-a calculat vreun calculator in care ti s-a spus ca esti in surplus cu 2500 pe zi. Nu esti ectomorf, eu personal sunt la 3250-3500 la 76kg acum, tu ai putea creste (conform datelor pe care mi le-ai dat cu doar 2500), intelegi diferenta? Niciun om NU apartine doar de un tip somatic, minim 2 maxim toate 3. Te inteleg cu faptul ca n-ai timp, stiu cum e, am lucrat 12-13 ore 7/7 si nici macar eu care am o ambitie de fier nu am putut face fata si am "reusit" sa pierd 12kg in 10 saptamani (inca plang dupa kg alea) laughing. Totusi poate tu esti mai tare ca mine si poti reusi tinand cont ca ai si mai putin de mancat (fata de mine). Intrebarea mea e de ce vrei definire odata ce te nemultumeste faptul ca esti slab deja, vrei sa fii slab de tot? Nu esti de acord cu suplimentele, fain, toti astia incepatori cum pasesc in sala cum o dau pe suplimente neavand nici cea mai mica idee ce inseamna antrenamente inteligente, alimentatii etc, dar sa stii ca NU reprezinta un lucru rau sau daunator. Un gainer iti va aduce un surplus de calorii de vreo 1000-1200 (serious mass as recomanda eu), proteina din zer de care vorbesti, iar la fel nimic rau in ea rolul ei fiind de ati aduce un surplus de proteina. Dar toate astea se aleg doar din momentul in care esti sigur ca ai alimentatia pusa la punctul cel mai "maxim" pe care ti-l poti oferi si tot nu poti face fata necesarelor organismului tau. La ce te referi cu "partea de sus"? Piept, spate abdomen, trapez, umeri, biceps, triceps, antebrat? "Partea de jos" unde-i? Antrenarea picioarelor e foarte importanta, nu le da "skip". Nesanatos (pentru mine personal) inseamna EXCES, in niciun caz fastfood sau mai stiu eu ce. Pana la urma si fastfood-ul ala inseamna paine, carne, cartofi, sosuri ceea ce consumi si acasa pana la urma urmei. Repet, stiu ce inseamna sa n-ai timp si nu te condamn, doar ca trebuie sa fim realisti in ceea ce spui tu "ca nu te poti ingrasa" SE POATE, prin sacrificii grele, dar se poate.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea eu sa nu ma pot ingrasa :-)))

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Definirea o faci in bucatarie NU cu nu stiu ce modele de exercitii happy. Cum adica nu te poti ingrasa? Esti baiat fata? Varsta-greutate? Nu exista NU Pot.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru CobraGuy):

Uite, mi-ai dat niste cifre din care observ ca ti-ai ales 2g de proteina/kg (ceea ce nu e gresit, dar in perioada de masa musculara sunt mai importanti carbohidratii complecsi, grasimi sanatoase, surplus caloric, proteinele mergand foarte bine 1, 5g/kg), dar repet nu este gresit nici ce faci tu. Presupun ca si restul cifrelor ti le-a calculat vreun calculator in care ti s-a spus ca esti in surplus cu 2500 pe zi. Nu esti ectomorf, eu personal sunt la 3250-3500 la 76kg acum, tu ai putea creste (conform datelor pe care mi le-ai dat cu doar 2500), intelegi diferenta? Niciun om NU apartine doar de un tip somatic, minim 2 maxim toate 3. Te inteleg cu faptul ca n-ai timp, stiu cum e, am lucrat 12-13 ore 7/7 si nici macar eu care am o ambitie de fier nu am putut face fata si am "reusit" sa pierd 12kg in 10 saptamani (inca plang dupa kg alea) laughing. Totusi poate tu esti mai tare ca mine si poti reusi tinand cont ca ai si mai putin de mancat (fata de mine). Intrebarea mea e de ce vrei definire odata ce te nemultumeste faptul ca esti slab deja, vrei sa fii slab de tot? Nu esti de acord cu suplimentele, fain, toti astia incepatori cum pasesc in sala cum o dau pe suplimente neavand nici cea mai mica idee ce inseamna antrenamente inteligente, alimentatii etc, dar sa stii ca NU reprezinta un lucru rau sau daunator. Un gainer iti va aduce un surplus de calorii de vreo 1000-1200 (serious mass as recomanda eu), proteina din zer de care vorbesti, iar la fel nimic rau in ea rolul ei fiind de ati aduce un surplus de proteina. Dar toate astea se aleg doar din momentul in care esti sigur ca ai alimentatia pusa la punctul cel mai "maxim" pe care ti-l poti oferi si tot nu poti face fata necesarelor organismului tau. La ce te referi cu "partea de sus"? Piept, spate abdomen, trapez, umeri, biceps, triceps, antebrat? "Partea de jos" unde-i? Antrenarea picioarelor e foarte importanta, nu le da "skip". Nesanatos (pentru mine personal) inseamna EXCES, in niciun caz fastfood sau mai stiu eu ce. Pana la urma si fastfood-ul ala inseamna paine, carne, cartofi, sosuri ceea ce consumi si acasa pana la urma urmei. Repet, stiu ce inseamna sa n-ai timp si nu te condamn, doar ca trebuie sa fim realisti in ceea ce spui tu "ca nu te poti ingrasa" SE POATE, prin sacrificii grele, dar se poate.