| ImDarkRaul4566 a întrebat:

Salut! Ma pot apuca si eu de sala, am 11 ani, 31 kg sunt slabut si pot ridica de la 15 la 20 kg, 10 kg ridic lejer? Voi cere si o parere a parintilor, joc fotbal, imi place sa stau afara si mananc cat de cat ok zic eu. As vrea sa vad cine s-a mai apucat de sala la 12-13 ani si daca e ok... funda raspunsului corect

Răspuns Câştigător
| Genevaaa a răspuns:

Desigur ca poti, daca iti doresti. Sunt copii care au fost antrenati de mici de catre partintii lor sportivi si au ajuns la 12 ani cu patratele si o gramada de muschi. Evident nu in Romania, dar e posibil.

| ImDarkRaul4566 explică (pentru Genevaaa):

Fiul lui cristiano ronaldo are patratele nu ma intereseaza deloc asta vreau si eu sa fac doar muschii putin sa am o ocupatie

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 11 ani nu ai voie sa faci sala. sala se face DUPA 20 de ani, cand ti se opreste cresterea, fiindca acum risti sa-ti inhibi hormonii de crestere si sa nu te mai dezvolti.
Lasa naibii patratelele ca nu-s importante la un copilas, ci cresterea normala, sanataosa si armonioasa.
Manaca sanatos mancare, alearga, fa sport si bucura-te de copilarie, ca asta este importanta cum, ca sa cresti si sa te dezvolti.

| ImDarkRaul4566 explică (pentru Violleta2022):

Mda raspunsul nu a adus farmec cat timp nu ma informez mai bine. eu vreau sa il insotesc pe tatal meu care doreste sa faca si el sport si nu nu patratele nu alea ma intereseaza nu ma ajuta patratele cu nimic doar la maini oricum nu pot asculta de toti necunoscutii deci da cum a zis un alt raspuns unii de varsta mea fac sport ca fiul lui cristiano ronaldo care face deja de multe lunii sau anii

| Violleta2022 a răspuns (pentru ImDarkRaul4566):

La varsta ta poti afce un sport individual precum inotul sau tenisul de camp, ori unul de echipa, precum volei, handbal sau baschet.
Sala este interzisa copiilor, fiindca inhiba hormonii de crestere.
Dupa ce cresterea ta s-a incehiat, la 20 de ani, poti merge la sala cat doresti, dar pana atunci, medicii avertizeaza afectiuni majore la copii care isi blocheaza hormonii de crestere si la parintii care nu dau doi bani pe sanatatea copiilor lor, lasandu-i sa mearga la sala.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, tu nici nu ai dreptul sa iti faci cont pe TPU la 11 ani.

Conform legii in vigoare si evident a Termenilor si Conditiilor de folosire ale acestui forum, esti ilegal pe forum:

https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii