| Alin2626 a întrebat:

Ma simt mic de inaltime.La 17 ani am doar 1.70. Tata are 1.78, iar mama 1.55.Fac volei,ma tin de bara, alerg, fac flotari si abdomene.Nu stiu ce sa mai fac ca sa cresc.Credeti ca pot ajunge la o inaltime intre 1.75-1.80? Sunt baiat.Multumesc pentru ajutor!

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mai ai de crescut, deci exista vesti bune. Ai sa ajungi la 1, 75, posibil si 1, 80, mai ales pentru ca faci volei.

| Adry05 a răspuns:

Daca te tii de ce faci acolo, da, o sa mai cresti, nu stiu exact cat, ca ti-ai avut deja perioada majora de crestere, dar la 1, 75 cred ca ajungi.

| vocea a răspuns:

Dwsigur ca poti, ai putea sa progresei ca jucator apoi ca antrenor.

| Creepygirl2002 a răspuns:

Sigur ca ai sanse! Esti baiat, cresti pana pe la 20 de ani.happy Daca erai fata nu mai aveai sanse.Bea mult lapte fa sport si mananca fructe si legume. Fara fumat daca o faci deoarece iti ia din calciu.Ai rabdare happy

| SciGeek24 a răspuns:

Corpul îți va fi recunoscător pentru exercițiile fizice, însă nu de ele depinde creșterea în înălțime. Te pot ajuta cu articulațiile, flexibilitatea, dar înălțimea este influențată 80% de factorii genetici. Restul 20% de către somn, alimentație și în ultimul rând exercițiile. Este posibil să mai crești câțiva cm însă foarte puțin probabil să ajungi între 1.75-1.80. Resemnează-te, fii conștient că există lucruri mult mai importante decât înălțimea și continuă să ai un stil de viață sănătos. Succes!