| BracKMyhay95 a întrebat:

Merg la sala de 1 saptamana cu un prieten ( el face deja de 4 luni) si de cum am intrat el mi-a spus sa fac cu greutati mari desi pentru mine sunt relativ grele pentru el este ceva usor, am 180 66kg si chiar daca par slab in numere, normal sunt cat de cat bine. Imi poate spune cineva daca ar trebui sa continui asa ca disperatu ( am uitat sa mentionez ca am si o febra de imi cad mainile) s-au sa o iau mai usor pentru ceva timp sa se obisnueasca corpul, cu efortul?

Răspuns Câştigător
| Piinkyy a răspuns:

Hmm buna in primul rand pai cand te duci la sala normal dupa cum ai mentionat si u am dedus ca momentan iti lucrezi zona mainilor, umerilor, antebratului si asa mai departe..ai spus ca ai 1.80 si 66 kg in al doilea rand macar mai pune cateva kg pe tine macar 2-3...bun ..sa spun ce am de zis.pai prima data cand te duci o iei usor si faci exercitii usoare in cat sa iti lucreze muschiul faci 3-4 serii sau chiar mai putine dar cu mai multe repetari asa tii muschii incordati si in cateva zile se va vedea rezultatul bine nu chiar in cateva zile cateva saptamani lucreazati si corpul in timpul acesta sa iti doihnesti mainile, poti face exercitii nu numai cu gantere pentru brate poti face flotari diferite si tot asa putine serii dar multe repatari sa zic asa pentru inceput 3 serii a cate 15 sau 20 si dupa urci cu 5 in fiecare zi.Amicul tau nu prea te-a satuit bine pentru ca nu trebuie s aincepi tare...din contra incepi usor si vei continua tare pe parcurs.Bafta!

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Fa cu cat iti permite corpul 8-10 repetari facute CORECT. daca faci 12 corect cu o greutate, poti sa mai pui putin, daca faci 8 trase de par e prea mare greutatea. febra normal ca o sa ai cat timp esti la inceput. eu dupa 8 luni de sala la brate, piept si umeri inca fac febra...

| Adrianetc a răspuns:

Trebuie sa-ti reglezi tu greutatile dupa masa musculara/forta, astfel incat sa faci minim 6 repetari maxim 10 repetari, daca ai trecut de 10 maresti greutatea. Este normal sa ai febra musculara, esti la inceput insa te poti accidenta daca continui tot asa si in plus nu faci niimic.

| Oana92 a răspuns:

Daca ridici mai mult decat e cazul risti sa faci hernie ombilicala sau de disc, depinde cum le ridici, sa iti cedeze un muschi si daca efortul e in general prea mare si nu esti obisnuit cu asta risti chiar si un infarct. Sportul e bun daca e facut bine si cu masura, faci asta de o saptamana, asa ca lasa organismul tau sa se obisnuiasca incet cu schimbarile, altfel va ceda. Bafta!

| BracKMyhay95 explică:

Da faza cu febra este urmatoarea : eu am mai avut febra stiu cum e si ce fel se face dar nu am avut asa de accentuata de parca daca indrept acel muschi sta sa pocneasca. Dar oricum multumesc pentru raspunsuri

| Cosmin86 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

E normal sa faci un pic de febra dupa un antrenamnet intens

| CristiAndrei a răspuns:

E bine sa o ei treptat, la inceput cu o greutate mica si la o saptamana sau doua mai adaugi 2 kg, e foarte important ca exercitiul sa fie efectuat corect

| Gangsta4Life a răspuns:

Da-o naibi de febra frate, cum e si vorba no pain no gain desi daca nu poti face numarul potrivit de repetiti si seturi mai scade din greutati( eu de obicei o tin in 5 seturi de 15 repetiti). Incearca sa iti intreci limitele cat mai des si febra... dupa vreo 1-2 saptamani de sala asa mai dur nu o sa mai faci febra...mie chiar mi-e dor de senzatia de febra musculara.

| LePandaBear a răspuns:

DUDE nu te lua dupa el, tu fa cat iti permite corpul si invata sa faci corect miscarea, nu conteaza cu cate kilograme faci atata timp cat miscarea este corecta.

| Ambient a răspuns:

Primele 2 saptamani, ar fi bine sa faci cu greutati mici, si un antrenament general care sa cuprinda fiecare grupa musculara pentru a-ti obisnui corpul! Antrenamente scurte intre 45-60 de minute si usoare. Dupa aceea poti trece la un program pe grupe destinat incepatorilor, si in special celor ectomorfi.....gasesti o gramada de astfel de programe la un simplu search pe google! Si cel mai important sa inveti sa faci corect exercitiile! Ai grija de la cine primesti sfaturi.....gen gangsta4life, haos ce spune el acolo, totul culminand cu "mie chiar mi-e dor de senzatia de febra musculara" laughing!