| robertp1 a întrebat:

Salut, merg la sala de o saptamana, m-am acomodat cu aparatele, prima saptamana am facut cum mi-a zis antrenorul. Acum mi-am facut un program si vreau sa stiu cate zile trebuie sa iau pauza ca sa se odihneasca muschii. In prima zi lucrez umerii, trapezul si spatele; a doua zi lucrez pieptul, bicepsul si tricepsul; a treia zi lucrez antebratul, abdomenul si picioarele. Asa mi-am ales programul, deoarece eu mai practic si sportul calisthenics..., vreau sa stiu ajunge o zi pauza sau doua?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ma bucur ca faci sport, fa in fiecare zi un muschi un anume asa se odihneste unu desi muschi sunt legati intre ei, da trebuie pauze daca simnti nevoia nu cred ca in savanele africane luam noi pauze, fa cat de mult poti ca de aia ai muschi ei de asta exista ca sa i lucrezi la maxim

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Lucreaza 1 grupa pe saptamana, daca vrei sa ai rezultate

piept+biceps+triceps mi se pare prea mult, inseamna ca stai mai mutl de 1 ora la antrenament, nu?

| robertp1 explică (pentru Cosmin86):

2 ore

| Cosmin86 a răspuns (pentru robertp1):

Ala nu e antrenament, aia e pierdere de vreme

muschii cresc cel mai bine la un antrenament INTENS ( intens inseamna scurt, gen 45 de minute )

daca stai peste 45 de minute ( hai sa zicem o ora ), inseamna ca NU e intens, e antrenament de volum

mai documenteaza-te si despre testosteron, dupa 1 ora nivelul testosteronului scade si antrenamentul devine contra-productiv

| greyhound a răspuns:

Prea multe grupe intr-o zi, fa una, maxim doua (ma gandesc ca esti tanar si merge pentru tine doua grupe pe zi).
O zi pauza intre sedinte sau o zi pauza dupa doua zile de antrenament

| MariusBoy2013 a răspuns:

Fa pauza Luni,Marti,Miercuri pauza,Joi,Vineri,Sambata pauza,Duminica Pauza.
Sau
Luni,Marti pauza,Miercuri, Joi pauza, Vineri, Sambata, Duminica pauza.

| robertp1 explică:

Eu inainte de sala am practicat sportul calisthenics, adica faceam exercitii cu greutatea corpului meu. Acum cand merg la sala nu vreau sa ma las de acel sport, de aia am ales intr-o zi umeri, trapez si spate ca in ziua aia acasa sa fac tractiuni, si exercitii pentru umeri, si in urmatoarea zi triceps, biceps piept, ca sa faca acasa flotari, care lucreaza aceste 3 grupe, si ultima zi picioare, abdomen si antebrat...