| RM94 a întrebat:

"Muschii iti ia din viteza si din agilitate" la lupte precum kickboxing si muay thai. Aici ma refer la faptul ca daca faci kickbox si practici si sala (pentru masa musculara) o sa lovesti mai lent din cauza muschilor. M-am documentat despre ce inseamna forta mai exact (din punct de vederea al fizicii) si spune ca Forta=Masa inmultita cu Acceleratia. In cazul asta Forta=Masa(greutatea pumnului/piciorului) inmultita cu Acceleratia(viteza loviturii). Deci daca pumnul/piciorul este mai greu(din cauza masei musculare obtinute la sala de fitness) o sa lovesti mai incet (ma refer la viteza). Intrebarea mea este: Ce categorii de muschi as putea lucra fara sa iau in masa musculara la maini si picioare? Eu as zice ca a mai ramas trapezul, abdomenul si spatele, mai sunt si alti muschi? A si ce puteti sa imi spuneti despre antebrat si incheietura mainii, presupun ca daca fac exercitii pentru incheietura nu iau in masa musculara, dar despre antebrat?

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Serios? sala ia din viteza?

depinde cum te antrenezi. Muschii iti pot imbunatati viteza, toti de la kickboxing si muah thay fac si sala, mai documenteaza-te si tu.

Doar ca te antrenezi diferit la sala

| greyhound a răspuns:

Daca te faci ca Ronnie Coleman, iti va taia din viteza (cam cu vreo 2 ore la un pumn)
Si de ce sa nu faci picioare si maini? Care-i logica? In primul rand ca picioarele sunt foarte importante pentru cresterea musculara si in al doilea rand corpul uman are o problema cu cresterea locala.

| RM94 explică (pentru greyhound):

Pai logica pentru maini si picioare este ca le folosesti la lovituri, adica dai cu pumnul/piciorul. Si eu ma gandesc ca daca mai pui 1, 2, 3 kg pe brat sau vreo 3-4 pe picior nu o sa iti taie putin din viteza (chiar si foarte putin)?

| greyhound a răspuns (pentru RM94):

Dar iti creste forta, nu-i asa?

| RM94 explică (pentru greyhound):

Forta=Masa inmultita cu Acceleratia. Deci creste greutatea, scade viteza laughing. Da o sa doara mai tare lovitura, dar ce rost are? Adica nu e mai importanta viteza? Daca esti foarte muschiulos o sa dai din ce in ce mai lent si adversarul se poate feri, nu e mai bine sa dai lovituri fulger laughing?

| greyhound a răspuns (pentru RM94):

Intreaba-i pe fratii Klitchko happy ai vazut cat sunt de mari, viteza nu prea poti sa zici ca au dar dau bine cu ciomagu' cand dau

| RM94 explică (pentru greyhound):

Toacmai am vazut un videoclip pe youtube, i-a cam dat-o lui Tyson :O. Dar Klitschko face sala de fitness?

| greyhound a răspuns (pentru RM94):

Nu exista sportiv profesionist in lumea asta sa nu fi intrat vreodata intr-o sala de forta, bine mai putin sahistii happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru RM94):

Ok, fi atent ceva LOGIC

O masina merge cu viteza 100 km / ora. Viteza constanta => acceleratia e ZERO

=> forta = masa * 0 = ZERO.

Si totusi TE SPULBERA cand te loveste, chiar daca dupa logica ta de 2 bani forta e zero.

| Cosmin86 a răspuns (pentru greyhound):

Vezi exemplul meu cu masina, forta e ZERO dar totusi impactul il spulbera big grin

| RM94 explică (pentru Cosmin86):

Stai putin ca nu inteleg deci:
Forta in cazul asta = Masa(sa zicem ca masina cantareste 1. 500kg) * Viteza care este 100km/h = 150.000. Nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RM94):

NU

forta = masa * acceleratia, NU viteza ( cauta pe net formula ), si in cazul asta forta rezulta ZERO

Asta era ideea, ca NU CONTEAZA forta, ci puterea de impact, si acolo conteaza alti parametrii.

| RM94 explică:

Mda... ce pot spune... esti foarte bine documentat. Daca nu stii ce sa spui de ce nu taci?

| RM94 explică:

Care e problema ta?

| RM94 explică:

A, da? Tu de ce nu ai o poza de profil? Sau arati mai rau decat acel avatar al tau?