| tigrul2 a întrebat:

nu stiu dc inainte faceam cate 20 flotari odata si nu oboseam tare si acum fac abia 10-15 si sunt ft obosit. de ce mi se intampla asta?

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Inaintezi in varsta sau te suprasoliciti fizic

| lpavel a răspuns:

Corpul tau acumulase multa energie dar facand mereu la un anumit interval acele flotari, energia acumulata s-a epuizat, acum iti ramane energia care o acumulezi in acea mica pauza dintre antrenamente care se pare nu este de ajuns pentru corpul tau, trebuie sa mananci mancaruri care contin mai multe proteine cum ar fi : piept de pui, peste, albus de oua etc. Daca vei consuma cel putin 3 mese din aceste alimente atunci energia iti va reveni! Bafta!

| AnastasiaK a răspuns:

Daca a trecut mult timp in care nu te-ai antrenat de cand faceai cele 20 de flotari fara sa obosesti, inseamna ca ti-a scazut rezistenta musculara. Mai exista si varianta in care ti-ai suprasolicitat muschii, antrenandu-i prea mult. Faci flotari zilnic? Si cate in total?

| tigrul2 explică (pentru AnastasiaK):

Luasem o pauza de 1 saptamana faceam zilinic in jur de 100.acum nu am mai facut flotari de vreo 3-4 saptamani ca nu mai am forta aia. daca mi am solicitt prea mult ii pot readuce la rezistenta anterioara?

| AnastasiaK a răspuns (pentru tigrul2):

Da, bineinteles ca poti. Cat timp ai o alimentatie corespunzatoare si ii antrenezi corect, iti poti creste in timp rezistenta chiar mai mult decat inainte. Ideea este ca nu e recomandat sa antrenezi aceiasi muschi zilnic.

| tigrul2 explică (pentru AnastasiaK):

Pai trebuie sa fiu la liceu la 7:30 in fiecare zi. Rutina =asta e buna? Ma trezesc la 6:00, mananc 2 oua, beau o cana mica de lapte, fac 20 flotari 10 genoflexiuni dpa fac 5 flotari astept 1 min mai fac 5. Mananc doar batoane cu proteine cat sunt la liceu, si la 14-15 cand vin, mananc ceva gatit fac 10 flotari cu pauza intre ele de 3-4 min pana ajung lka 50 flotari, 10 genoflexiunicu pauza de 30 sec si seara mananc paste si iar fac 50 flotari cate 10 cu pauza 5 min. eeste bine?

| AnastasiaK a răspuns (pentru tigrul2):

Pai tocmai ce am zis ca nu e recomandat sa antrenezi aceiasi muschi zilnic. Problema nu e modul in care imparti in seturi, acolo e ok, dar incearca sa faci macar o zi pauza. Poti sa faci o zi flotari si o zi genuflexiuni ca sa n-ai zile in care sa stai degeaba, dar in acelasi timp sa aiba si muschii o perioada de recuperare.

Cat despre alimentatie, cu cele 2 oua si cana de lapte ajungi undeva pe la 20g de proteine. Acum depinde cate grame de proteine contin batoanele pe care le mananci la liceu. Verifica si tu pe ambalaj si calculeaza. Intr-o zi ai nevoie de aprox 1, 5-2g proteine per kilocorp.

Apropo, naspa program ai la liceu laughing Tot asa incepeam si eu, desi stiu ca la majoritatea liceelor se incepe la 8.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tigrul2):

De ce zilnic? Muschii se lucreaza o data pe saptamana... la flotari tu lucrezi piept. Pieptul se face 1 data pe saptamana, cu greutati din ce in ce mai mari.

De aceea flotarile sunt ineficiente... lucrezi mereu cu aceeasi greutate. Ca sa maresti forta trebuie sa maresti greutatea, NU numarul de repetari.

p.s. : faptul ca in loc de 15 flotari faci 40, NU inseamna ca ti-a crescut forta, ci rezistenta.

| DovleacTurbat a răspuns:

Lipsa de antrenament, alimentatie necorespunzatoare, nu executi corect, nu respiri cum trebuie. Sunt multe "piste" de luat in calcul.

| Volsvagan70 a răspuns:

Mananca proteine (piept de pui, albus de oua, linte, fasole)
Fii sigur ca le faci corect. Esti sigur ca nu ai schimbat modul de executie a flotarilor?