| Choasmakerangel a întrebat:

O intrebare pentru cei care fac salatongueuteti lua proteinele si din mancare? si daca da, de ce luati sub forma de praf? Nu inteleg

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Din mancare nu iti ajung proteintele sa iti dezvolti masa musculara intr-un mod avansat, complex insa daca iei acele proteine care sunt probabil 100% din doza zilnica recomandata, poate chiar si mai mult, normal, ca pui repede muschi.

| Adry05 a răspuns:

Pentru ca prafurile au o cantitate mult mai mare de proteina decat iei in mod normal din alimente.

| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa intelegi simplu: poti manca 5 fripturi pe zi + 40 de oua pe saptamana? Unii oameni pot, ei nu au nevoie de suplimente.

TU poti?

p.s. : ai mancat vreodata 18 farfurii pline cu mancare intr-o singura zi? ( si apoi 3 ani sa mananci zilnic asa? )

| lpavel a răspuns:

Cele din mancare sunt prea putine, nu ajung, de aceea s-a inventat acele,, prafuri" care sunt 100% proteine! Totusi cele din mancare sunt mai bune dar ar trebui sa mananci foarte mult ca sa ai parte de proteinele necesare antrenamentelor.

| peperonies a răspuns:

Lumea are impresia ca ai nevoie de cantitati industriale de proteine ca sa pui muschi, lucru care e foarte fals. sunt oameni care pun muschi si cu 60-80 de grame de proteine pe zi. lasa-i sa cheltuie banii pe prostii ca sunt ai lor.

Răspuns utilizator avertizat
| ambicio a răspuns:

Ca să ai un număr optim de proteine ar trebui să mănânci hipercaloric, ceea ce nu ar duce la nici un rezultat.
Proteine iei din carne, ciuperci, lapte, brânză de vaci, fasole, mazăre dar cea mai bună proteină o iei din soia.

| SorinelF86 a răspuns:

Mancarea pe langa proteine contin si multe grasimi, zaharuri si alti compusi care depun grasime, ca sa iti iei aportul de protenie de care ai nevoie doar din mancare ar trebui sa mananci cantitati foarte mari la o singura masa

| Al999 a răspuns:

Poti sa te dezvoltii si fara suplimente nutritive insa foarte greu si ar trebui sa mananci din 2 in 2 ore.
Proteinele se gasesc in : lapte,oua,branza,migdale,fistic,pui, soia...
Suplimentele nutritive(proteine, gainer, creatina) sunt folosite pentru a aduce un plus la alimentatie.
Eu fac sala de un an jumate, am reusit sa cresc in masa musculara si nu am luat absolut nimic.
Depinde foarte mult si de organism si cat de repede asimileaza.
In concluzie ca sa nu o mai lungim, suplimentele nutritive sunt foarte eficiente pentru persoanele care vor sa se dezvolte intr-un timp foarte scurt.