| slow0 a întrebat:

Salut, o intrebare pentru cunoscatori. Exista posibilitatea sa ma supra antrenez si acesta sa fie motivul stagnarii in crestrea masei musculare? Adica e fac cam 5-6 ex a cate 4 serii + incalzire, dar incalzirea o fac cu greutati foarte mici, doar ca sa ma obisnuiesc cu miscarea. Merg la sala de vreo 9 luni.

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

Ai grija sa faci si pauza ca masa musculara sa se poate dezvolta. Daca tu te antrenezi mereu fara sa lasi timp muschilor sa se regenereze si sa se dezvolte atunci ai dreptate, e prea mult.

| slow0 explică (pentru TCosminn):

Pai miercuri fac pauza la partea de sus a corpului... Atunci fac picioare. Iar weekendul este pauza.

| TCosminn a răspuns (pentru slow0):

Nu ajunge doar o zi pentru regenerare. Alimentatia este in conformitate cu nivelul de efort pe care il depui? Te poti relaxa foarte bine prin plimbari sau prin lucruri care iti plac tie, asta te ajuta sa iti pastrezi forta mentala la un stadiu ridicat.

5 răspunsuri:
| Hades98 a răspuns:

Este perfect normal sa stagnezi dupa un timp, altfel toti am creste la 1 tona ca si taurii.
O sa stagnezi o perioada 1-2 luni posibil, nimic nu e batut in cuie.
Schimba putin antrenamentul, schimba nivelele de intensitate, ai grija la executia exercitiilor, fa drop-seturi, monster-seturi, super-seturi, repetari negative, sunt atatea si atatea.

| Constantin_Denis_1905 a răspuns:

Este perfect cat faci. Stai chillwinking

| Bit74 a răspuns:

E normal... cu timpul o sa vezi rezultatele mai greu dar le vezi.