| Balan_Marian_1997_D8Mk a întrebat:

Salut, o intrebare simpla, m-am apucat de sala, am 1, 67 inaltime, 80 de KG, si 20 de ani. Chestia este ca nu stiu cate kg ar trebui sa ridic la sala in functie de kg si inaltime pe care o am.
Imi poate spune cineva cam cate kg ar trebui sa ridic si cate repetari si serii?

Răspuns Câştigător
| HugeHulk a răspuns:

Tu esti incepator, nu ridici la sala cat ar trebui pentru cate kg ai oricum. Ia-o usor, nu cred ca poti sa treci peste ganterele de 15 la piept, la brate probabil cu 10-12. Cu timpul o sa cresti.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La sala trebuie sa fie un antrenor-indrumator care sa stie evalua situatia fiecaruia, in parte.
Intreaba-l pe el, cum sa-ti faci programul, in functie de capacitatile si "dotarile" actuale.
In taxa de intrare (si) pentru acesta platesti.

| RAY a răspuns:

O intrebare simpla, m-am apucat de sala, am 1, 67 inaltime, 80 de KG
Esti grasut, isi recomand sa mai slabesti pana la 70 de kg macar, atunci vorbim de culturism, momentan vorbim de grasime care nu se transforma in grasime nici invers, cu masa mica faci masa musculara cu aia mare ai mai multa forta, deci fa multe repetiti cu greutati mici si cateva cu alea mari in acelasi antreament, vitamine D, Vitamina zinc sa nu lipseasca si o dieta bogata in proteine si Grasimi

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-o usor ca vei face hernie de disc, daca te apuci de ridicat greutati mari de la inceput. Abia peste 1-2 luni sa ajungi la 8-10lg, acum fa mult cardio si arde macar ceva grasime, macar sa pierzi 10kg din greutate, sa devii fit si dupa aceea te apuci serios si de greutati.
La inaltimea de 1.67 ideal este sa ai 57-60 kg, deci, ar trebui sa pierzi vreo 20kg.

| WaterDrop a răspuns:

Lul, nu are nici o treaba inaltimea si greutatea ta, cu cat sa ridici. Poti sa ai 1.40 si 50 kg, si sa impingi 100 kg la piept.

Incepe cu 5 kg, 3 serii x 10-12 repetari pentru 2 saptamani. Daca ti se pare prea usor, treci la 10 kg.Creste greutatea saptamanal cu 0.5kg treptat pana la punctul in care acele 10 repetari iti vor parea "criminale".

P.S: Nu uita sa faci mereu incalzire inainte sa te apuci de ridicat chestii.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Eu te-as sfatui sa faci exercitii fizice ca sa mai poti scapa de cateva kilograme si dupa aceea sa faci astfel de exercitii.In niciun caz sa nu ridici mai mult peste puterea ta, dar cel mai bine ai incepe cu ceva usor si pe parcurs sa mai cresti greutatea dar sa simti stabilitate in maini ca sa poti ridica greutati diferite de cele anterioare.

| NobodyCanSeeMe a răspuns:

Apuca-te de acum radicand cat poti incepe cu 1kg dupa cand poti ridca de 100 de ori fa cu 5 g si tot asa
Nu conteaz ca ai mult grasime cu timpul grasimea se transforma in muschi daca slabesti acum va trebuii sa mananci mult ca sa pui masa musculara pe tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NobodyCanSeeMe):

Serios? Grasimea se transforma in muschi? De cand e anatomic posibil asa ceva?

100 de repetari? Face aerobic sau ce naiba?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

De cand a ramas repetent la ora de biologie de atunci grasimea se transforma in masa musculara, de ce merg copii la scoala? de ce se face ora de biologie?

| Supremuss a răspuns:

Daca obiectivul tau ii sa dai jos din kg iti recomand sa te axezi pe antrenamente cardio si hit si abia apoi sa te apuci de antrenamente cu greutati sau poti sa faci in paralel daca ai timp si energia necesara