| CVE12 a întrebat:

O sa sune ciudat. există ceva modalități prin care sa îmi sporesc rezistenta fizica? După vreo 400 m alergat parca, simt ca nu mai pot, și nu pot face nici o tracțiune. Am 16 ani, 1.80 și 82 kg, am burta. Exista ceva,, trucuri " de exemplu cu respirația, sa nu obosesc asa repede? și cu tracțiunile, e oare doar de la lipsa masei musculare, sau de la kg în plus de grăsime?

6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Am facut si eu atletism in copilarie. Esti cam gras ar fi bine sa ai maxim 72-74 kg la inaltimea ta.

| CVE12 explică:

Știu și acolo încerc să-mi ajung, eu totuși ceream sfaturi legate de rezistenta, sa pot alerga mai mult, fără sa obosesc asa, astfel sa dau mai multe calorii

| bogleaiulian a răspuns (pentru CVE12):

Salutare! Poate te pot ajuta cu niste sfaturi happy Lasa-mi un ID de mess sau facebook unde putem vorbi in privat. Bafta happy

| Syndre a răspuns:

Nu există trucuri când vine vorba de sport, ai nevoie de practică. Dacă după 400 m simți că nu mai poți fă pauză și începe iar. Aleargă zi de zi iar cu timpul vei căpăta rezistență. Azi 5 minute de jogging, mâine 10, săptămâna viitoare 20 și tot așa.
Cât despre tracțiuni, amândouă. Ai clar ceva kg în plus și fiind sedentar e clar că îți lipsește și masa musculară. Întâi încearcă să slăbești, forța o să capeți odată ce ai o dietă sănătoasă și faci sport. Mult succes!

| CVE12 explică:

Am înțeles, mersi, știu ca nu poți slabi prin trucuri, doar prin sudoare. Dar ma refer, culoarea alergat. Cineva mi-a zis ca totul sta în respirație. Ma puteri lamuri?

| CVE12 explică:

Cu rezistenta la alergat * scuzați auto-corecția de la telefon