| RazvanC28 a întrebat:

Până la ce vârstă cresc baieții? Am 17 ani si 1, 72cm... și sunt curios dacă mai apuc câțiva cm.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai poti creste cativa centimetri pana la 18 sau chiar 20 de ani.
Depinde de hrana pe care o mananaci zilnic, daca este bogata in vitamine si minerale (luate din fructe si legume) care stimuleaza inca cresterea ta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pana pe la 18-20 probabil.

| Frank51 a răspuns:

Cresti pana la 18 ani 4 luni 2 saptamani 3 zile, 12 ore, 43 de minute si 52 de secunde... Fi serios, asta difera la fiecare om, unii cresc foarte mult in prima parte din pubertate, altii in ultima. Daca deja ai o inaltime buna inseamna ca ce mai vine de acum este extra bonus.

| siriusblack98 a răspuns:

Nici nu ma asteptam sa vad altceva decat recomandari la basket si sarit in aer dupa fluturi. Inaltimea nu poate fi influentata prin asa ceva. Inaltimea este strict genetica. Baietii in principiu se dezvolta pana la 21 de ani. Acum nu este o regula batuta in cuie. Inaltimea ta poate ramane acolo unde este si dupa 16 ani. Sau brusc pana la 20 sa mai cresti inca 15 cm. Rog pe cei care recomanda sariturile in aer si loviturile de picioare sau ce Dumnezeu am mai citit, sa explice din punct de vedere stiintific, biologic si anatomic cum influenteaza dezvoltarea intregului sistem osos + dovezi concrete si atestate de specialisti. Nu de alta dar ar insemna sa detronati oameni de stiinta care va contrazic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Bravo! Da! De cate ori nu am auzit asta ca te inalti de la basket... Toata lumea are impresia ca sari si ramai inalt. N-are nicio treaba. Basketball-istii sunt inalti pentru ca logic ca cei inalti o sa joace un astfel de sport, ar fi fost inalti si daca nu jucau niciodata. Eu de ex fac sala si fiind scund mi se zice mereu ca raman mic, ca e prea greu, iar la unul mai inalt ca mine (si mai mic ca varsta) care face fix aceeasi chestie nu ii zice nimeni nimic. E ca si cum sa fii scund inseamna ca nu esti sanatos si sigur faci tu ceva gresit... nu ca ar fi genetic. Bravo, bine punctat, sa ma taca prostimea cu basketul.

| aditimus a răspuns:

Daca mai faci un an doi baschet sari la cos si faci putina miscare o sa ajungi la 1.80 dar trebuie zilnic sarituri daca vrei sa mai cresti eu am 1.85 de la 1.72 in decurs de 2 ani de batut mingea.

| aXy99 a răspuns (pentru aditimus):

Cum te inalta mai exact baschetul?

| aXy99 a răspuns (pentru aditimus):

Nu cunosc limba germana, explica-mi tu.

| aditimus a răspuns (pentru aXy99):

Sunt anumite sporturi daca le practici cresti dar pana la o anumita varsta.
Incearca baschetul cateva luni si daca ai crescut inseamna ca merge happy

| aXy99 a răspuns (pentru aditimus):

Nu ai explicat nimic.

| aditimus a răspuns (pentru aXy99):

Las-o asa atunci.

| StrongHeart a răspuns:

Eu zic sa te apuci de basket.E simplu, iti cumperi o minge de basket si cauti un fraier cu care sa te joci.atat.In 3 saptamani o sa ai 2, 05m, daca nu Flanco si Altex iti dau banii inapoi in 30 de zile. Flanco, cel mai bun pret, din Romania!

| RazvanC28 explică (pentru StrongHeart):

Mda... intreb ceva informativ si aparent sunt luat peste picior. Bravo mersi mult pentru sfat!

| StrongHeart a răspuns (pentru RazvanC28):

Nu,serios,apuca-te de basket.Am jucat in liceu si m-am inaltat.
Fa exercitii de intindere cat mai des.Dar stii cum e, 70% cel putin e genetic, deci depinde cum ai gena.

| zilog a răspuns:

Mai bagă niște baschet înot aerobic balet așa vreo 3 ani și totul va fi bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanse sunt. Dar daca e sa fim realisti nu mai ai multe de crescut. Ce-a fost mult a trecut. As zice ca ajungi pe la 1, 75m. Mai mult doar daca esti norocos. Dar e bine, asta e inaltimea medie la barbati, nimic de care sa-ti fie rusine! Eu am 1, 61 si nu ma incurca cu nimic, sper si eu la suma rotunda care se termina in 5 laughing

| andreea1valentina6768 a răspuns:

Esti deja morbida de inalta. E mult si pentru un baiat.Roaga te sa nu mai cresti.

| RazvanC28 explică (pentru andreea1valentina6768):

Sunt băiat! Mă rog la Dumnezeu sa trec de 1, 80cm.

| Catrice a răspuns (pentru RazvanC28):

Nu mai crești atât laughing

| andreea1valentina6768 a răspuns:

A esti baiat scuze.

| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a răspuns:

Aveam 171 cm de doua luni si eram convins ca nu mai cresc(cand aveam 15 ani), dupa am facut kicking si am ajung la 174 in doar doua saptamani. Consuma multa apa, lasa tigarile, si loveste in aer cu picioarele de 100 de ori pe zi. Vei ajunge foarte inalt si poti sa o faci oricand.

| RazvanC28 explică (pentru AsteaptaMaDincoloDeMoarte):

Salut! De fumat nici sa nu aud, la fel si de alcol! Pai eu sunt un sportiv, din fire, fac antrenamente destul de des, fac si exercitii de intindere musculara, mai ales dimineata! Insa nici-o schimbare...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AsteaptaMaDincoloDeMoarte):

Mai terminat cu aberatiile astea, basketul NU inalta, datul cu picioarele in aer NU inalta, tu te-ai intaltat ca ti-ai imbunatatit postura.

Inaltimea e determinata GENETIC, nu o influentezi prin sport/tigari/altele.