| Hazee321 a întrebat:

Salut, pe data de 20 septembrie am meci de kickboxing, vreau sa precizez ca este abia al 4 Lea meu meci în ring, pana acum am avut numai victorii, dar am întâmpinat o problema și nu am mai putut sa ma antrenez la fel de hard. Am început sparringurile la sala, iar eu după câteva runde cedam fizic, îmi venea sa vomit, mai mereu, ce sa fac în privința asta? Nu vreau sa pierd și vreau sa-mi demonstrez mie ca pot, deoarece cu cine am meci acum, nu este un adversar slab, provine de la un club mare din România și vreau sa-mi dovedesc ca pot reuși, m-ar ajuta foarte mult niște sfaturi, pentru cum as putea sa trec peste chestia asta cu cedarea fizica și mai multa concentrare, viteza și movement în sala și în ring, va mulțumesc

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Set complet de analize, vizita la medici, inclusiv cardiolog.

| AnastasiaK a răspuns:

Pai antrenorul si preparatorul tău fizic ce fac? Că fix asta e treaba lor..."sfaturile" de pe aici sunt nule venind de la oameni care n-au treabă cu domeniul (după cum se observă, toți s-au gândit la analize probabil neavând habar că un sportiv are nevoie de viză medicală oricum)

Sau tu voiai recomandări de altceva, nu antrenament/nutriție (de care, repet, ar trebui sa se ocupe cei care te pregătesc)? Că dacă voiai acel altceva, găsești la destule cluburi "colegi" luotători care să-ți spună ce folosesc ei.

| NonZarek a răspuns:

Fa niște analize, dacă ai zice și ce problema ai avut, poate primeai răspunsuri mai detaliate.
Încearcă sa schimbi alimentația, sa mănânci puțin mai ușor și fără carne înainte de antrenament cu vreo 2 ore minim. Vezi ce antrenament afectează corpul și încearcă sa te axezi pe el, sa găsești alta modalitate de a-l face, și cel mai important, controlează mintea, jumătate din problema e mintea ta, te concentrezi fără sa îți dai seama la problema pe care ai avut o su atunci când te antrenezi, nu mai ai rezultate, mintea ta nefiind focusata 100% ca înainte, plus frica de eșec, asta de descurajează, dar trebuie sa știi ca odată și odata tot vei pierde, însă important e sa pierzi dând cei mai bun din tine, sa fi la maxim cu tot, și atunci vei avea satisfacție. Nu te epuiza și nici stresa, antreneazate calm și cu mintea limpede și vei reușii.

| salieri84 a răspuns:

In conditiile astea, sansa ta ar fi ca adversarul pe care-l vei intalni, sa aiba la randu-i cel putin aceeasi stare ca a ta.

| DataScience a răspuns:

Urmareste Hajime no Ippo si Baki, cateva episoade in fiecare zi si antreneaza-te hard dupa si forteaza-te, o sa il bati daca te concentrezi in fiecare zi sa lupti cu un handicap si sa iti imaginezi ca adversarul tau e de cateva ori mai puternic decat il stii(handicap de exemplu Roy Jones Junior il punea tac'su sa se bata cu altii runde de box cu o mana legata la spate, apoi cu ceallata si tot asa, handicapul iti ofera sansa sa fii in avantaj mult superior fata de oponenti daca reusesti sa bati pe cineva atunci cand ai handicap, iti va intra in reflex si va fi foarte natural ce sa faci, ca tot veni vorba de Roy, cand te antrenezi asculta-i albumul, il gasesti pe Youtube sau il downloadezi de undeva, e pretty hype si poti sa iti faci un playlist care sa te mentina motivat, functioneaza pentru acel extra push)
https://www.youtube.com/watch?v=Pi_i1Kqi5vc
https://www.youtube.com/watch?v=1pDnuuHxCX0
https://www.youtube.com/watch?v=lWDYAJ2-Y1E
https://www.youtube.com/watch?v=tTelnNmRUH0
https://www.youtube.com/watch?v=_uwVI8FCm-w (asta e mai lung 30 minute de melodii dragute pentru antrenamente fight)

| DataScience a răspuns:

Desigur, ca scop trebuie sa ai si multe vitamine(legume, fructe, dar poti lua si o tableta multivitamine, ajuta si aceea) si o nutritie super buna pana la meci ca sa fie mai eficiente.
Daca mai vrei niste suplimente iti recomand o cutie de 30 capsule omega 3si6(te ajuta la fluiditate/rapiditate in gandire, ti-o mentine+ inima..etc.) lecitina(din nou te ajuta la memorie, vei retine ceea ce te antrenezi mult mai bine, sa devina un reflez instant + motivatie) si fiole Yong Kang erau vreo 11-13 lei astea(cu ginseng, ginko biloba si royal jelly, o sa iti dea extra energie, iti imunatateste sangele si vei putea sa lupti/antrenezi mai mult)

Răspuns utilizator avertizat