| PrunaPătrată a întrebat:

Salut, pentru inceput scuzati categoria.Am 12 ani, 1, 55-1,60 inaltime si 55 kg.Arat destul de bine nu pot sa zic ca nu, de 3 saptamani merg la sala de fitness, antrenorul mi-a zis ca dupa ceva timp, daca sunt serios o sa-mi schimbe programul cu unul normal pentru varsta mea.Merg de Luni pana Sambata in fiecare saptamana la sala si fac cam asta: o zi fac partea din fata a corpului ( piept, abdomen, picioare, biceps ) si o zi partea din spate a corpului ( umeri, trapez, triceps etc. ). Faza e ca picioare ( gambe, coapse etc. ) si abdomen ( fac 4 serii a cate 15 repetari si dupa iau o gantera de 7, 5 kg in mana si fac niste chestii nu mai stiu cum se numesc, doar ca te apleci la stanga sau la dreapta, tot abdomenul lucrezi ).Fac cu greutati destul de maricele, adica sa simt ca "arde" muschiul cand termin seria.M-am documentat mai bine si am inteles sa nu mai fac umeri, ca mi se dezvolta muschii umerilor si imi opreste cresterea, sa nu mai fac presa, pentru ca si aia imi opreste cresterea si sa nu fac genoflexiuni cu bara la gat, ca imi presez coloana si etc. Am renuntat de ceva vreme la aceste exercitii care cica imi stopeaza cresterea si incerc sa am o alimentatie cat mai sanatoasa, chiar daca sunt cam la pamant cu alimentatia, nu prea mananc fructe si legume.Multi de la sala ma mai ajuta cu exercitiile si etc., ma intreaba gen "ce faci azi?" si imi arata unde si ce sa fac.Cateodata zic "e mult pentru tine cat faci" pentru ca v-am zis fac in fiecare zi abdomen si picioare, astea vreau sa le lucrez cel mai mult.Intrebarea mea este: sa ma opresc de facut sala ca nu e bine la varsta mea? stiu ca sunt in crestere si sunt destul de mic, dar sunt foarte dezvoltat pentru varsta mea, ca si corp vorbim.Sau sa continui sala, sa am o alimentatie mai sanatoasa, sa nu fac exercitiile de mai sus si sa fac celelalte, dar cu greutati mari e destul de bine? adica duc cam 4 serii a cate 10-12-15 repetari.Ma cam dor incheieturile de la maini, dar in timp am vazut ca trece durerea, si daca pun greutati mai mici nu o mai simt pe moment.Adica sunt foarte confuz, nu iau steroizi si porcarii de genu, vreau sa fac incet si sigur dar nu stiu daca e bine la varsta asta, v-am zis mai sus cam ce fac, voi sa-mi ziceti daca e bine sau daca totusi sa continui sala cu alt program sau cu pauze intre zile, nu in fiecare zi.O sa vorbesc si cu antrenorul sa vad ce zice, vreau sa raspunda cei care se pricep.Mersi anticipat

4 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci, daca vrei sa faci culturism ti-as recomanda sa te apuci pe la 14 - 15 ani atunci ai maturitatea mintala necesara, de obicei toti se gandesc la maturitatea corpului, dar trebuie sa stii si ce vrei clar. Eu stau in Sibiu si mi-as fi dorit sa ma fi nascut in alt oras ca pe la 14 ani mi-as fi dorit sa ma apuc de haltere (adica ceea ce vezi la olimpiada cu "aia care ridica bara deasupra capului") si in Sibiu nu exista o asemenea sala, dar in opinia mea ar trebui sa te apuci de un sport cand esti cu adevarat sigur de ceea ce vrei

| PrunaPătrată explică (pentru ubox7007):

Multumesc pentru raspunsuri, m-am gandit la ce-o sa fac.O sa continui sala dar cu un program nou, marti joi si sambata in fiecare saptamana o sa ma duc si o sa lucrez piept si biceps, spate si triceps si picioare si abdomen cu un pic de cardio.Desigur in zile diferite, nu toate intr-o zi, o sa fac cu greutati moderate, nu cu greutatea maxima care o pot ridica si nu o sa fac acele exercitii care mi-ar putea stopa cresterea.O sa incerc sa am o alimentatie cat mai sanatoasa.Nu vreau sa fac performanta cu asta, sa am bicepsul de 50 cm sau asa ceva. Vreau sa am muschi si 0 grasime intr-adevar, dar niste muschi cum sa zic eu, muschi normali, nu de culturist profesionist.

| AnDrIcI a răspuns:

Frate, eu iti zic sa astepti. Si eu am pus multe intrebari de genul, daca ma pot apuca de exercitii cu greutati, dar mereu mi s-a raspuns cu "Nu, iti va stopa cresterea!", si sa stii ca e adevarat happy Tu esti cam norocos, sa stii, eu sunt tot baiat, am 13 ani jumate, si tot cam 1, 55 cm inaltime happy Mi-au spus multi ca, si iti spun si eu tie, sa ai rabdare, ca de facut sala ai timp toata viata, dar de crescut, anii astia sunt criticiwinking Asa ca, bafta happy

| PrunaPătrată explică (pentru AnDrIcI):

Mersi pentru parere, o sa astept sa mai raspunda si ceilalti, o sa vorbesc si cu antrenorul si o sa iau o decizie.