| sanea123456789101112 a întrebat:

Poate este cineva mai priceput in sport pe aici si de aceea vreau sa intreb ceva.M-am gandit sa fac asa un regim de sport:de 3 ori pe saptamana cardio si restul simple exercitii.Ar fii bine si va rog spuneti-mi videori cu exercitii si cardio sau altfel de sporturi interesante.

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

E foarte important cand te apuci de "exercitii" sa ai un obiectiv. preferabil unul pe termen scurt si unul pe termen lung. Altfel ce sa iti zic, e bine sa faci sport, e sanatos, fa flotari si abdomene pe langa cardio.winkingwinking :d; D

| sanea123456789101112 explică (pentru peperonies):

Mersi de sfat si incurajari!

| vocea a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=wkfphvDfqRU
https://www.youtube.com/watch?v=kvNlmpZgOmQ
https://www.youtube.com/watch?v=qQBWwpEd9TM

O regula de baza ar fi ca cei care practica exercitiile cardio sa poata vorbi in timp ce le desfasoara: daca nu pot face acest lucru intr-un mod confortabil, ritmul cardiac este prea mare si va fi nevoie de scaderea ritmului si a intensitatii activitatii fizice.

Pentru a obtine rezultate maxime in urma unui antrenament cardio este important ca o persoana sa masoare care este numarul batailor inimii sale intr-un minut (ritmul cardiac). Pentru acest lucru se va scade varsta dvs. din cifra 226 la femei si din 220 la barbati. Totusi nu este indicat ca exercitiile fizice sa solicite intensiv inima. Ritmul cardiac pentru oamenii sanatosi, recomandat de specialisti nu trebuie sa fie mai ridicat 50-75% decat cel normal.

Pentru a obtine beneficii in urma exercitiilor fizice cardio se va alege un tip de exercitiu placut, care va fi executat in mod regulat si care va fi sanatos pentru o persoana.
Printre cele mai frecvente alegeri se numara:

- Mersul pe jos - o alegere minunata si sigura pentru organism. Singurul dezavantaj al mersului pe jos ca exercitiu cardio este ca trebuie ca atentia sa fie indreptata asupra mentinerii unui ritm cardiac ridicat. Majoritatea oamenilor nu merg destul de repede pentru a se atinge rezultatele dorite.

- Alergarea - spre deosebire de mersul pe jos, in cazul alergarii nu vor exista probleme in mentinerea unui ritm cardiac alert. Cu toate acestea, dezvantajul este ca exercitiul este de mare impact si solicita articulatiile. Pentru cei interesati sa piarda in greutate, alergarea este una din cele mai bune metode de a pierde calorii.

- Ciclismul - bicicleta (indiferent ca este sau nu stationara) nu solicita in mod excesiv organismul, iar pentru a transforma mersul cu bicicleta intr-un exercitiu cardio trebuie sa se parcurga o anumita distanta cu o viteza moderata. In functie de durata exercitiului se pot arde multe calorii.

| Mihaelablabla a răspuns:

Cauta blogilates pe Youtube, si blogilateg.ro pentru a vedea planul de exercitii facut de Cassey si un pic de ajutor cu retete. Un video de la ea este foarte bun, iar impreuna cu o dieta rezultatele vor fi de invidiat!

| BabyLips a răspuns:

Eu as zice sa mananci cat mai sanatos si multe exercitii si sa alegi mult.

| Severincu_Florin_1990 a răspuns:

Cele mai bune exercitii cardio sunt cele de alergare incearca sa alergi cate 3km in fiecare zi si un program de flotari crede-ma nivelul tau cardio va creste foarte mult