| papashon a întrebat:

Practic volei si nu reusesc sa ma controlez cand vine vorba de serva. Atunci cand sunt la serviciu cand ridic mana in loc sa dau drept, dau intr-o parte. Din ce mi s-a spus, cica as flutura mana cand servesc. Habar nu am daca e asa sau nu, probabil nu e ceva constient facut. Am facut un antrenament doar pe serva, dar nu ma pot antrena de fiecare data doar pentru asta.
Cum sa imi constientizez mai mult actiunile?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

1. poți ruga un prieten să te filmeze. Caută o cameră care poate filma măcar cu 60fps, ca să poți să redai cu încetinitorul pe urmă filmul.
2. și mai poți încerca să servești de jos, nu de deasupra capului. E regulamentar, dar nu se prea folosește pentru că imensa majoritate a jucătorilor preferă forța loviturii de deasupra capului. Secretul este că dacă servești de jos și reușești să controlezi cum trebuie forța și direcția loviturii poți să pui o grămadă de mingi fix pe tușă, iar adversarii de obicei le lasă să cadă acolo, crezând că de fapt mingea aia se duce în aut.