| PankakesS a întrebat:

Salut prietenihappyam 14 ani, 1, 73m. Si vreau sa ma apuc mai bine de sport.happyam 60kg. De obicei fac flotari..am si gantere de 12-14kg. Fac si cu alea..nu e problemahappydar ma gandesc ca e prea repede sa fac acum cu ganterele..de la 14 ani? dar am conditie potrivita pentru a facehappyde mic fac flotari, acum fac 50 flotari intr-o seriehappy Vreau sa va intreb daca flotarile ajuta la ceva? adica..imi intaresc muschii? creste masa musculara sau doar ma incalzesc?happyDau funda. multumesc!kiss

Răspuns Câştigător
| Ronaldo7cr7 a răspuns:

Cum doar te incalzesc, normal ca faci muschi daca faci in'continuu'. happy continua asa. si nu iti mai face problema ca de la 14 ani... sa incepi cu ganterele. happy nu tii se intampla nimc crede-ma ' doar daca te duci la sala si tragi calumea atunci poti avea probleme pentru ca esti inca mic. incearca sa faci flotari acasa incepe si tu cu 15-20 de flotarii intai' dupa 30-35. 40-45. tot asa happy si cu ganterele fa 15-20 de ridicari cu ele. happy sa vezi ca o sa fie bine, mult succeshappy fundita :*?puppy dog eyes

10 răspunsuri:
| Marcu_Emil_1992 a răspuns:

Un sport te dezvolta mult mai bine, daca ai 14 ani poti sa te duci la un inot, dezvolta foarte bine toti muschii in special abdomen si spate, apoi dupa 18 ani te poti apuca de sala de forta cu muschii formati de la inot si va fi foarte usor! Spor!

| CristinaEly a răspuns:

Nu nu e prea devreme dar nu te supra solicita, alearga.

Răspuns utilizator avertizat
| davidescu88 a răspuns:

Pai; flotarile sunt bune pentru abdomen. si nu e bine sa faci gantere de la 14 ani de la 16, 17 la 14 ani daca faci te opreste din crestere
fudna?

| anyhylator a răspuns:

Poti sa te apuci de sport atata timp cat nu te supra soliciti. ganterele acele sunt prea grele incearca de 5 kg. flotarile sunt cele mai bune deoarece antreneaza atat muschii bratului cat si umerii, pectoralli si alti muschi ai spatelui. Eu fac 10 serii a cate 40 de flotari la intervale de 5min-10-15-20-1 h cel mult si am rezultae(bicepsi tari; pectorali mai conturati). De pe la 16 ani poti incepe sa mergi la sala si sa incepi sa lucrezi si alte grupe de muschi.

| xXC1Pr1Xx a răspuns:

Eu fac sport de cand am inceput scoala de pe la vreo 6-7 ani (judo) Atunci eram mic si gras, acum sunt inalt si slab deci sportul ma dezvoltat. insa antrenorul m-a chemat sa fac sala de la varsta de 12-13 ani iar acum fac 14 ani si la sala fac exact ce as putea face si afara : tractiuni, flotari dar fac si alte aparate in plus de ex: pentru picior pentru burta... Deci sincer mie imi place sa merg la sala si nu simt ca m-ar durea ceva sau altceva. Cateodata am febra musculara daca ma fortez dar in rest n-am streshappy Sper ca te-a ajutat raspunsul meu

| Cosmin86 a răspuns (pentru davidescu88):

Flotari bune pentru abdomen? rolling on the floor
ganterele te opresc din crestere?
de unde le scoti mah, ce amuzant esti laughing

| Cosmin86 a răspuns:

Pentru cresterea masei musculara MAXIM 10 repetari / serie, cand poti mai multe, maresti greutatea.
Daca vrei prin flotari, pune o greutate pe tine a.i. sa faci maxim 10 flotari, cu 50 faci doar rezistenta, in niciun caz masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ronaldo7cr7):

"normal ca faci muschi daca faci in'continuu'", asta e o aberatie tipica de copil mic, muschii cresc in perioada de odihna, NU in timpul antrenamentului, daca traci "in continuu" ei cand mai cresc? laughing

Si pentru masa musculara maresti greutatea, NU numarul de repetari.

P.S. : cu 15-20 de repetari pui muschi la anul si la multi ani, ai nevoie de 10 repetari maxim petnru muschi.

Mai documenteaza-te, esti paralel cu sportul asta

| Sammy_Sima_2001 a răspuns:

Salut prietene am 13 ani, si am inaltimea 1, 60, eu de la varsta de 8 ani m-am apucat de acest sport faceam cam vreo 35 de flotari la varsta de 8 ani si vreau sa iti spun ca flotarile care le facem mi-a dat un rezultat foarte bun.Eu de la 8 si pana la 13 m-am tinut de acest sport, dar acum am inceput sa ma duc la sala si iau proteine.Si am greutate de 54 de kg, eu maxim ridic cu gantere de 25 de kg pe o mana. Vream sa iti spun prima data sa incepi cu flotarile si pe urma cu gaterele(succes)!