| SJ001 a întrebat:

Proteinele (prafurile) care se gasesc la sala au efecte secundare sau contraindicatii? Imi recomandati sa le iau?

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oamenii de stiinta nu au descoperit ca astea au vreun efect ce are efect este repetitia si mancarea sanatoasa, ai nevoie de proteine, miere pentru energie

| OnuOnulică a răspuns:

Efecte secundarewinking
Si nu, nu iti recomand.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai fost in stare sa aduci un singur argument stiintific laughing

probabil esti doar un copil frustrat si subnutrit, care nu a citit o carte in viata lui laughing

auzi, distrug metabolismul si ficatul rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| thalyslly a răspuns (pentru Cosmin86):

Imi cer scuze luminatia ta, nici nu stiu de ce trebuie sa terminam fac de medicina ca sa fim doctorii cand exista genii ca si tine pe pamant. Persoanele care ţin diete hiperproteice (cum ar fi Atkins) sunt însă expuse riscului de a face gută. Atât ele, cât şi sportivii care consumă concentrate proteice pot să dezvolte osteoporoză, pentru că excesul de proteine scoate calciul din oase. De asemenea, ele pot să aibă un tranzit intestinal lent, din cauza absenţei fibrelor din alimentaţie. În plus, „se constată frecvent că după o dietă hiperproteică, care este cel mai adesea şi hipoglucidică, persoana în cauză recâştigă kilogramele pierdute, pe fondul reintroducerii carbohidraţilor", ne spune medicul nutriţionist Adrian Copcea de la Clinica Asteco din Cluj-Napoca.

Citeste mai mult: adevarul.ro/sanatate/medicina/ce-consecinte--excesul-proteine-1_50ae5ac47c42d5a6639c0137/index.html
aici e mai pe intelesul prostiilor ca din cartiile de medicina mie jena sa iti trimit.nu de alta dar sunt prea elevate pentru neuronul tau
http://sanatate.bzi.ro/efectele-excesului-de-proteine-11775
Ce efecte produce consumul excesiv de proteine?

Datorita numeroaselor cercetari in domeniu, s-a ajuns la concluzia ca un consum excesiv de proteine poate scadea durata vietii, insa are si efecte negative asupra corpului, cum ar fi afectarea rinichilor si functiei acestora, cresterea nivelului de vitamine B12, pierderi de calciu (cresterea riscului de osteoporoza), cresterea colesterolului sangvin, dar si afectarea dezvoltarii copiilor.

De asemenea, este cert faptul ca un consum excesiv de proteina, atat animala, cat si vegetala, duce la maturizarea sexuala precoce a tinerilor.

| thalyslly a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.nutritionplanet.ro/carnivor_249
uite aici cata vit b12 si apoi cauta efecte exces vit b 12

| Cosmin86 a răspuns (pentru thalyslly):

Stai un pic.

Ai zis " Ce efecte produce consumul excesiv de proteine?"

CINE VORBEA de exces? Vorbeam de consum NORMAL.

Iei prafuri ca sa-ti asiguri 1.5-2 grame de proteina / kg-corp zilnic, adica cat ai nevoie cand faci efort.

Si mancarea cea mai sanatoasa TE DISTRUGE in exces.

NU VORBEAM de excese.

Daca nu esti in stare sa raspunzi la o intrebare, si incepi cu excese si alte prostii, cometneaza in alta parte.

| Radu284 a răspuns:

Daca sunt doar proteine, si nu iei in cantitati industriale, ar trebui sa fie OK, dar pot avea unele efecte adverse la rinichi.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Nu te sfatuiesc sa iei asa ceva. Fireste ca au efecte negative asupra organismului.

Incearca sa iei proteinele din alimente. Cel mai bogat aliment in proteine este albusul de ou. Mananca omlete din 5-6 albusuri de ou fara nicio problema. Nu au colesterol, sunt usoare si pline de proteine sanatoase happy

| RAY a răspuns (pentru AllinaDaniella):

In galbenus sunt proteinele http://www.descopera.ro/......u-sanatate

| Cosmin86 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

". Fireste ca au efecte negative asupra organismului.", poti sa argumentezi tampenia asta?

Eu folosesc de aproape 10 ani, am folosit SUTE de cutii si nu au niciu efect negativ.

Ai citit o carte de nutritie in viata ta, sau esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea?

| ionutalexandruion a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are rost sa dai explicatii la toti frustratii care nu au fost macar o zi intr o sala de forta sau nu au citit macar o carte despre nutritie. ei stiu un si buna nu are rost sa le dai explicatii ca mai rau te enervezi

| AllinaDaniella a răspuns (pentru RAY):

Te contrazic, in albusul de ou se gasesc proteinele.

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Cosmin86):

Hmmm, vad ca esti tare agitat. Incearca sa te linistesti putin happy

Sa-ti raspund la intrebare, nu sunt COPIL MIC. Dar ca si o curiozitate, exista si COPIL MARE?

Eu i-am spus parerea mea, de ce sa ia tot felul de prafuri cand exista alimente din care poate procura proteinele dorite?

Imi pot da cu parerea, pentru asta exista site-ul asta. Daca omul respectiv vrea pareri avizate isi face o programare la un specialist. Easy as that.

Sunt curioasa cum vor arata muschiuletii tai dupa ce nu vor mai papa "sute de cutii" cu prostioare.

O zi buna iti doresc happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Nu mai folosesc de peste 8 luni de zile ( dupa ce am folosit cativa ani).

cam asa arata muschii mei :
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/......3420_n.jpg

p.s. : chestia cu "dupa ce nu mai iei", e o mare ABERATIE demonstrata stiintific din anii 70.

Exista ZECI DE MII de LUCRARI STIINTIFICE despre aceste suplimente, n-ai citit UNA SINGURA, dar ma contrazici pe mine!

Uita-te singura la Arnold si la Stallone, cum arata la 65 de ani ( ei au folosit mii de cutii de genul ) si la batranii nostri de 65 de ani, care arata mai bine?

p.s. : cand o sa poti sa-mi aduci un argument STIINTIFIC, atunci mai vorbim, de mituri si povesti de copii RETARDATI sunt satul.

| thalyslly a răspuns:

Normal ca au, iti distrug metabolismul si ficatul
majoritatea contin de cateva sute de ori doza z de proteine recomandata

| ionutalexandruion a răspuns (pentru thalyslly):

Daca nu te pricepi TACI! nu mai induce omul in eroare

| thalyslly a răspuns (pentru ionutalexandruion):

Taci tu! nu stiu cata medicina sti tu dar din auzite si povesti babesti ii satula lumea.
daca ar fi sa ne luam dupa tine toata nutritia predata la medicina e eronata

| Cosmin86 a răspuns (pentru thalyslly):

Serios? Stii CLAR cat iei. Eu iau la o portie 30 de grame de proteine ( echivalentul a 150 de gr de piept de pui ).

Nu bagi ca tampitu in tine, iei cat iti lipseste din alimentatie ( spre ex. cat mai e nevoie sa atingi 2 grame / kg-corp zilnic )

| ionutalexandruion a răspuns (pentru thalyslly):

Un om care face sport trebuie sa consumpe pe zi 1gram de proteina/ kg masa corporala. daca o dam in medicina nimic nu este indicat si sanatos. eu i am dat un raspuns venit de la un om inormal care are cat de cat habar cu ce se mananca sala si proteinele. tu o dai cu medicina pai proteninele nu au legatura cu medicina prietene ca doar nu sunt steroizi. proteinele suplimenteaza corpul cu proteine si sunt indicate celor care fac sport pentru ca acei oameni consuma multa energie. nu cred ca o cupa de protina pe zi face mai rau decat un pahar cu cola sau o tigara asa ca nu mai vorbiti daca nu va pricepeti

| thalyslly a răspuns (pentru ionutalexandruion):

Da sigur medicina nu are treaba cu proteinele.luati fratilor cate vreti dar dupa aia nu va plangeti ca medicii is incompetentii

| AntrenorFitness a răspuns:

Depinde la ce te referi, pentru ca sunt foarte multe produse.
O proteina din zer de lapte, sau alta sursa nu are nici o contraindicatie si nu creeaza nici un fel de problema.
Nici un supliment nutritiv, daca este administrat cum trebuie, la varsta care trebuie si pentru obiectivul care trebuie nu-ti creeaza probleme.
Ma refer aici la proteine, gainere, vitamine si minerale, aminoacizi si ar mai si altele de care se vorbeste mult cum este creatina. Insa putini stiu ca creatina se gaseste in carne, spre exemplu, proteina este din zer de lapte, albus de ou, caseina din lapte, mazare, soia si mai nou din carne de vita. In gainere pe langa proteina gasim si carbohidrati din cereale.
Administreaza cu cap, nu lua dupa ureche!
Multa bafta.

| Grigore666 a răspuns:

Deci bagă prafuri fără prafuri să știi că nu vei avea mușchii.

| WeAreLegion a răspuns:

Bai fratilor ascultati-l pe Cosmin86 ca stie el ce vorbeste, spuneti numai prostii si va dati cu parerea chiar daca multi dintre voi nu ati calcat intr-o sala in viata voastra sa nu mai vorbim de cabinetul nutritionistului asa ca ciocu mic!

| ionutalexandruion a răspuns:

Efecte secundare nu au cel putin daca iei pe termen scurt. in cel mai rau caz poti sa faci alergie desi eu fac sala de 8 ani si nu am auzit pe nimeni sa se planga. "prafurile alea" sunt de mai multe feluri si trebuie luate cu recomandarea unui instructor de fitness. depinde pentru ce vrei sa le ei daca vrei pentru masa pentru definire pentru energie. sunt sute de suplimente. te poti trezi ca mai rau te ingrasi decat sa pui muschi pe tine daca le ei asa de capul tau.

| thalyslly a răspuns (pentru ionutalexandruion):

Inca n u ca nu a aparut moda asta de mult.dar gandeste logic ce se intampla cand dai in exces un lucru organismului. poate nu are efect azi sau maine.

Beneficiile proteinelor sunt binecunoscute (construiesc masa musculara, ard calorii in procesul de digestie, dau o senzatie de satietate mare, se transforma foarte greu in grasime). Totusi, excesul de proteine este daunator.

Proteinele sunt lanturi (aglomerari) de aminoacizi. Aminoacizii sunt "caramizile" din care sunt construite proteinele. Pentru a fi folosite de corpul nostru proteinele sunt intai digerate, adica aminoacizii componenti sunt separati in grupuri de 2, 3 sau chiar adusi la stadiul de aminoacid liber in tubul digestiv. Apoi, corpul preia acesti aminoacizi si ii foloseste pentru a construi proteine proprii, cum ar fi si cele musculare. Sinteza de proteine este reglata de mai multi hormoni: testosteron, hormon de crestere, insulina, hormoni tiroidieni.

In cazul grasimilor corpul poate stoca (in special sub piele si in spatiile dintre organe) aproape nelimitat (sute de kilograme). In cazul carbohidratilor stocurile sunt mult mai mici, de ordinul sutelor de grame (in ficat, muschi si sange). In cazul aminoacizilor stocurile sunt insa foarte mici. Acest lucru inseamna ca atunci cand cantitatea de aminoacizi din sange este prea mare (ca rezultat al excesului de proteine din dieta sau a descompunerii proteinelor proprii) ei trebuie eliminati.

Eliminarea aminoacizilor in exces se face prin transformarea lor in alte substante: amoniac (rezultat din gruparea amino) si o baza de carbohidrat (folosit apoi ca sursa de energie). Deci in momentul cand mananci prea multe proteine ele ajung la WC, sub forma de urina (cele care sunt asimilate sub forma de aminoacizi, di sau tri peptide) sau sub forma de fecale, atunci cand nu pot fi asimilate.

Pana aici nimic special, cu mentiunea ca amoniacul este toxic pentru organism, in special pentru sistemul nervos. Corpul face un efort (ficat, rinichi) pentru a detoxifia acest amoniac.

Proteinele ramase neabsorbite pot fi transformate in colon (intestinul gros) in substante cancerigene, de aici incidenta crescuta a cancerului de colon la persoanele care fac exces de carne si au un tranzit intestinal lent.

O practica foarte periculoasa este cea a dietelor "bazate pe proteine". Exista foarte multe confuzii in acest domeniu si multi confunda aceste "diete" cu dietele "low-carb". Este o diferenta intre a manca prea multe proteine si a manca mai putini carbohidrati, folosind grasimile ca sursa de energie.

O alta practica gresita este administrarea de concentrate proteice de puritate mare (in special proteina de zer) fara a fi insotite de carbohidrati si/sau grasimi. Zerul se absoarbe mai repede fata de alte proteine (datorita specificului acestei proteine dar si a faptului ca este administrat sub forma lichida, amestecat cu apa). Avalansa de aminoacizi nu poate fi folosita in totalitate, deci cea mai mare parte sfarseste ca sursa de energie si toxine. Si asta nu ar fi nimic daca in acelasi timp corpul nu ar deveni foarte eficient in aceasta privinta. Practic il inveti sa foloseasca aminoacizii ca sursa de energie, punandu-ti in pericol si masa musculara care se catiga atat de greu.

Indiferent daca vrei sa slabesti sau sa acumulezi masa musculara, dupa antrenament este mult mai util sa folosesti o sursa de carbohidrati cu absorbtie rapida (ex. dextroza) si o cantitate moderata de proteine (15-30g). In sange exista deja in acest moment aminoacizi proveniti din catabolism iar corpul are nevoie de energie. Daca vrei slabire poti tine o dieta cu mai putini carbohidrati, invatand astfel corpul sa foloseasca grasimea ca sursa de energie.

La un castig de masa musculara curata de 5kg pe an, retii in jur de 7g de proteine pe zi. Adica foarte putin raportat la sutele de grame recomandate de oameni inconstienti. Un aport proteic de 1, 5-2g pe kilocorp este suficient pentru cresterea musculara. Se poate merge si mai sus in anumite perioade daca faci ciclizari ale nutrientilor si/sau folosesti steroizi (ceea ce nu este recomandat).

Deci, atunci cand mananci proteine in exces nu numai ca arunci banii la WC dar iti intoxici si sistemul nervos, ficatul, rinichii, colonul. Efectele negative nu se vad neaparat a doua zi, ci dupa luni sau ani.

Daca vrei progrese rapide te poti orineta catre alte tipuri de suplimente, care optimizeaza metabolismul din mai multe puncte de vedere.

| Radu284 a răspuns (pentru thalyslly):

Raspunsul tau este foarte adevarat, dar nu stiu pe cineva care sa recomande sute de grame de proteine pe zi. Oamenii normali recomanda ceva de genul 50 grame maximum, si nu deodata, in functie de cat efort faci. Normal ca sute de grame pe zi nu este cel mai sanatos lucru, dar in cantitatile recomandate nu fac rau.

| thalyslly a răspuns (pentru Radu284):

Pe spate la fiecare supliment proteic exista un tabel.si zice ca trebuie sa iei o unitate sau doua iar fiecare chestie din aia are de 200 -300 % mai multa proteina decat doza zilnica recomandata, nu are nici o legatura cu sutele de grame ci cu cincentratia in proteina a substantei respective

| Radu284 a răspuns (pentru thalyslly):

Si nu ti se pare normal ca un produs destinat oamenilor care fac un efort fizic mult mai mare decat oamenii care stau la birou/scoala toata ziua sa depaseasca doza 'normala'?

| ionutalexandruion a răspuns (pentru thalyslly):

Arata mi mie un supliment care contine de 200%-300% mai multa doza si eu cumpar un bax

| MassEffect a răspuns (pentru thalyslly):

Chiar si gainerele contin doar 40 g de proteine, nu cred ca este 200% din necesarul zilnic si plus ca tu distrugi tesutul muscular si trebuie reparat ai nevoie de mai multe proteine decat un om sedentar.

| MassEffect a răspuns (pentru thalyslly):

Deci tu spui ca un nutritionist care recomanda suplimentele nutritive si iti recomanda sa atingi 2 g de proteina per kg ii "inconstient"eu personal nu cred.\corpul nu poate sintetiza mai mult de 30 g de proteina in 3 ore deci tu trebuie sa atingi acele 30 g, de obicei un concentrat proteic are intre 20 si 25 g nicidecum de 300% mai mult asta trebuie pusa la perle.Bafta

| marinaculcea a răspuns:

Nu cred ca au efecte secundare dar eu una nu ti leas recomanda.este doar un sfat am auzit k dau dependenta

| NeverBackDown29 a răspuns:

Nu au efecte secundare dar sa nu iei excesiv. Daca esti la inceput poti lua cate 2 doze pe zi(una dupa antrenament si una seara cand te pui in pat)iar restul zilelor(weekend si o zi sau 2 de pauza in functie de programu tau de antrenament)cate o doza pe zi dupa ce nu mai ai mare nevoie de masa, faci mai mult fibra si iei cate o doza dupa antrenament si atat. Sper ca te-am ajutat, spor la treaba!