| anonim_4396 a întrebat:

Salut, revin din nou in legatura cu programul de la sala.
M-am dus pe programul :
ziua1: Piept cu biceps ( 4 ex la piept si 3 la biceps)
ziua2: pauza
ziua3: spate cu triceps (5 ex la spate 3 la triceps)
ziua4: umeri cu trapez ( 4-5 ex umeri, 2 ex trapez)
ziua 5: picioare cu abdomen( 4-5 ex picioare, 2-3 ex abdomen)
ziua 6 si 7: pauza (nu-mi prea permite timpu sa ma duc in weekend)
Si nu-mi place ca stau prea mult mai ales in ziua cu piept-biceps si cea cu spate-triceps ( aproximativ 1 ora si 30 de minute, uneori poate chiar mai mult) si credeti-ma ca nu stau la povesti iar intre serii maxim 1 minut pauza, iar intre exercitii 2-3 min.
Si in plus ma simt cam prea rupt dupa antrenament. Iar atunci cand am acele 3 zile consecutive de sala mi se duce tot cheful si simt ca ceva nu e in regula.
Cum as putea sa restructurez programu sa fie mai ok? Sau sa ma duc de 5 ori pe sapt. si sa le fac separat? Si cum sa pun pauzele intre grupe? Iar acolo ar trebui sa pun piept cu triceps si spatele cu bicepsul, sau sa las asa? lamuriti-ma.
Am observat ca la biceps, triceps, umeri, trapez nu mai fac febra musculara. La piept fac aproape dupa fiecare antrenament, la spate uneori numai. Desi cresc greutatile dupa ce consider ca sunt pregatit.
ps: am aproape 17 ani, 1.70 si 60 kg, nu iau nici un supliment
stiu cam am mai intrebat chestii de genu dar tot nu sunt lamurit, nu ma injurati. mersi.

Răspuns Câştigător
| bestia69k20 a răspuns:

Nuuuuu,prea mult dureaza.
Adica 90 de minute faci antrenament?
Prea mult timp.Maxim 1h, MAXIM.
Poti incerca acest program de 5 zile:
1)Luni-piept+gambe
2)Marti-spate+antebrate
3)Miercuri-picioare
4)Joi-biceps+triceps
5)Vineri+umeri+trapezi.
Sau :
Lunitongueiept+biceps
Martitongueicioare
Miercuritongueauza
Joi:Umeri+Triceps+antebrate
Vineri:Spate+trapezi+gambe
Eu folosesc primul program dar miecuri fac pauza, dar din ce am citit am vazut ca nu vrei sa faci sambata si duminica.
Piept+triceps si spate+biceps de regula nu prea se fac, numai cei care au 5+ ani de sala.
Pentru ca de ex:Bagi piept, si cand bagi tricepsul il supraantrenezi, la fel cu spatele si bicepsul.
Ce ex faci la spate, de iti ies 5?

| kevin12 a răspuns (pentru bestia69k20):

Am inteles, mersi! As putea face in asa fel incat sa ma pot duce si sambata, daca zici ca primul antrenament e mai bun decat al doilea.

| bestia69k20 a răspuns (pentru kevin12):

Si al doilea este bun.Ti-am dat 2 programe pentru ca o data la 2-3 luni, trebuie sa-ti schimbi programul, pentru a nu se obisnuii muschii cu acel program, si cresterea sa fie mult mai mica.Cand schimbi programul, iti sochezi muschii, lucru ce duce la o crestere exponentiala a masei musculare si fortei.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu lasi pieptul si spatele singure si sa muti bratele si umerii separat?

gen :

ziua 1 - piept
ziua 2 - spate
ziua 3 - brate si umeri
ziua 4 - picioare

Trapezul il poti lucra cu spatele.

| NDC12 a răspuns:

1.Nu mergi mai mult de 4 zile pe saptamana.
2.Baga pectorali+triceps, la piept faci 4 exercitii de baza, iti alegi tu, te documentezi si la triceps faci flotari la paralele, aici lucreaza si tricepsul si pieptul.
3.Mai poti baga spate+biceps si aici exercitiile de baza si la biceps mai faci doar un exercitiu (tractiuni).

Esti la inceput, bratele oricum lucreaza cand lucrezi grupele mari ( spate, piept) si daca faci exercitiile corect lucreaza si bratele. Daca bagi 4 exercitii de baza la spate si mai bagi tractiuni pentru biceps e suficient.

| kevin12 a răspuns (pentru NDC12):

Nu sunt chiar la inceput, am depasit 1 an de sala big grin

| NDC12 a răspuns (pentru kevin12):

Pai intr-un an de sala ar trebui sa ai progrese destul de mari si ar trebui sa stii tu ce program e mai bun pentru tine si ce sa faci.

Si dupa un an de sala ai doar 60 kg? Ceva nu faci bine.

| bestia69k20 a răspuns (pentru NDC12):

Maxim 4 zile?rolling on the floorPrietene eu intr-un an si 3 luni de sala cu 5 zile de antrenament pe saptamana, am luat 18kg.Da, poate tie iti merge programul cu 4 zile, eu recomand 5 zile, toti au un genetic diferit.Varmiu baga 6 zile si e cat usa.
Doar 1 ex pentru biceps, si 1 pentru triceps?rolling on the floor)Hai ca ma faci sa rad.
Eu de la 28 cm am ajuns la 36.3 in brat, cu 3 exercitii nu numai cu 1.
Da.Bicepsul si tricepsul se lucreaza atunci cand executi exercitii pentru piept si spate, Dar trebuie sa antrenezi si bratele(De obicei o zi separata)sau cu grupe mai mari GEN:piept+biceps, spate+triceps DAR intre aceste 2 zile trebuie sa ai o zi de pauza sau sa lucrezii picioarele.
Atunci cand faci biceps, triceps nu trebuie sa faci mai mult de 10 serii, iar pentru grupele mari gen spate, picioare atunci poti face cate 12-15 serii.

| kevin12 a răspuns (pentru bestia69k20):

Mhm, deci o sa ma duc pe cel cu 5 zile

| NDC12 a răspuns (pentru bestia69k20):

Tocmai tu te-ai gasit sa imi dai mie sfaturi?

| bestia69k20 a răspuns (pentru NDC12):

Si de ce sa nu dau ma? Tatal meu face sala de 13 ani, si a ajuns la dimensiuni Impresionante Natural.Nu te apuca sa ma contrazici daca nu sti cine sunt!

| bestia69k20 a răspuns:

Durata de pauza dintre serii si exercitii e buna cum ai zis tu.