| KnyRPG a întrebat:

Stie cineva de la ce varsta am voie sa merg la sala? (Baiat 13 ani)? Ms.

Răspuns Câştigător
| aj3k16lm a răspuns:

La sala de forta ai voie sa mergi si la un an, insa nu stiu daca vei reusi mare lucru. In principiu da, dar vei avea nevoie de un antrenor ce iti va face planul exercitiilor pentru varsta si fizicul tau. Cat despre inaltime (vechiul mit), exista unul sau doua exercitii ce iti opresc cresterea (nu imi amintesc totusi care, mai exact). Insa antrenorul te va avertiza legat de ele, oricum. Inca un lucru de mentionat, ar fi dieta. Iti spun toate astea pentru a te gandi bine inainte. Va fi nevoie sa incepi sa mananci din greu, pentru ca nu o sa faci muschi din piele. happy Si sa nu iti treaca prin gand sa te apuci de "scurtaturi", pentru ca te vei distruge pe viata.

9 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Depinde ce inaltime ai. Daca esti aproape de 1.80, te poti duce la sala linistit.

| KnyRPG explică (pentru WaterDrop):

Am 1.75

| KnyRPG explică (pentru WaterDrop):

Chiar acum m-am masurat si am 1.75

| WaterDrop a răspuns (pentru KnyRPG):

Du`te linistit la sala atunci. Daca nu vrei sa ai peste 1.85 pe viitor, este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si merg de la 12 (sunt fata si locuesc in Italia)

| KnyRPG explică (pentru anonim_4396):

Eu zic de Romania poate acolo sunt alte reguli acum nu stiu dar din cate am vazut la alte raspunsuri am voie

| DavidoffUser a răspuns:

17-18 pentru ca esti in crestere si ramai scund din cauza fortificarii muschilor si oaselor.
Mai bine faci alergare, flotari si abdomene, sunt mult mai bune si mai sanatoase decat ridicarea greutatilor la o varsta asa frageda.

| Goddess23 a răspuns:

Atat timp cat platesti abonamentul nu e o limota de varsta cel putin nu in orasul meu. Am vazut la sala si fete baieti de 12 13 ani care faceau fitness pilates bicicleta etc. E un mod placut de a-ti petrece timpul liber. E bine ca la varsta ta sa o iei cu inceputul sa nu te bagi direct pe aparatele grele.

| ShadedCanvas a răspuns:

Aici depinde ce doresti sa faci la sala.La varsta ta nu e indicat sa te axezi pe 'greutati' si antrenarea exclusiva a masei musculare, pe scurt haltere, presa/militara si asa mai departe.Totusi,o sala poate include aparate cardio(banda de alergat, bicicleta eliptica), banca pentru abdomene, bara de tractiuni, etc. Exercitii sa spunem naturale fara o implicare a unor greutati artificiale care sa spunem ca ti-ar dauna fizicului acum in formare(mai ales la efectuarea gresita a exercitiilor)